Kurs PGE załamał się, bo wyniki pójdą w dół

opublikowano: 13-11-2019, 11:05

Notowania PGE zeszły ze wzrostowej ścieżki po tym, jak zarząd firmy zapowiedział, że w przyszłym roku EBITDA każdego segmentu z wyjątkiem dystrybucji będzie niższa niż w tym roku.

PGE opublikowała dziś raport za III kwartał, ale to nie wyniki były powodem załamania notowań (już wcześniej spółka przedstawiła szacunkowe dane), a ostrzeżenie, wysłane przez zarząd, dotyczące rezultatów w 2020 r.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

W prezentacji podano, że EBITDA czterech z pięciu segmentów będzie niższa w 2020 r. niż w 2019 r. Nie zmienić ma się tylko wynik segmentu 'Dystrybucja'.

W segmencie energetyki konwencjonalnej wytwarzanie ma być pod presją marży jednostkowych wobec potencjalnie wyższego poziomu importu oraz uruchamiania mocy wytwórczych o niższym koszcie zmiennym. Nie będzie też darmowych uprawnień CO2 dla energii elektrycznej od 2020 r. Ponadto wynik 2019 r. uwzględnia około 1 mld zł z tytułu dodatkowych uprawnień do emisji CO2.

W ciepłownictwie wśród głównych czynników, które będą mieć wpływ na wynik, wymieniono również wzrost ogólnego koszty uprawnień CO2. 

W energetyce odnawialnych zwrócono uwagę na m.in. wzrost kosztów operacyjnych w związku z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej w ramach segmentu. 

W obrocie natomiast warunki rynkowe wpływają na poziom uzyskiwanych marż. 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu