Kurs ropy spada czwarty dzień z rzędu

opublikowano: 18-03-2003, 09:16

Wiadomość o ultimatum, które postawił Saddamowi Husajnowi prezydent USA George W. Bush, spowodowała dalszy spadek cen ropy na światowych giełdach.

W posesyjnym handlu elektornicznym na NYMEX kurs ropy z kwietniowych kontraktów spadł o 3,9 proc. do 33,57 USD za baryłkę. Cena ropy na giełdzie w Singapurze spadła do 33,60 USD.

Maklerzy z rynku paliw spodziewają się powtórzenia scenariusza z początku lat 90. W październiku 1990 roku po wiadomości o inwazji Iraku na Kuwejt kurs ropy osiągnął 41,15 USD za baryłkę. W połowie stycznia 1991 roku w ciągu dwóch dni cena ropy spadła o 40 proc. po wyparciu armii irackiej z Kuwejtu.

Mimo trwającego od czterech dni spadku, ceny ropy wciąż są o 34 proc. wyższe niż w połowie listopada ubiegłego roku, kiedy ONZ zdecydował o wysłaniu do Iraku inspektorów rozbrojeniowych.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Kurs ropy spada czwarty dzień z rzędu