Czytasz dzięki

Kurs rudy żelaza powyżej 100 USD za tonę

opublikowano: 08-06-2020, 10:54

Ruda żelaza drożeje po tym jak brazylijski koncern górniczy Vale z powodu zarażeń koronawirusem wśród pracowników dostał nakaz wstrzymania działalności skutkujący spadkiem wydobycia o ok. 10 proc.

Morgan Stanley uważa, że kurs rudy żelaza może utrzymać się powyżej 100 USD nawet przez następne dwa miesiące. Ostrzegł jednocześnie, że nadal spodziewa się nadwyżki surowca i niskiej ceny w ostatnim kwartale roku. Z obecnego skoku ceny skorzystają głównie australijscy producenci: BHP Group, Rio Tinto Group i Fortescue Metals Group Ltd.

Problemy Vale są skutkiem „eksplozji” Covid-19 w Ameryce Łacińskiej. Liczba przypadków zakażenia koronawirusem w Brazylii jest obecnie niższa tylko od notowanej w USA.

Brazylijski sąd pracy nakazał wstrzymać działalność górniczą w kompleksie Itabira po tym jak koronawirusa wykryto u 188 pracowników. Decyzja będzie obowiązywać dopóki Vale nie uzyska akceptacji odpowiednich służb monitorujących sytuację. 

Ruda żelaza zdrożała na rynku terminowym o 6,2 proc. do 103,53 USD za tonę. Na rynku spot kurs surowca przekroczył 100 USD już pod koniec maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane