Kurs Tesco bije historyczny rekord

Marek Druś
26-11-2004, 00:00

Akcje Tesco były w czwartek jednym z dwóch najmocniej drożejących blue chipów notowanych w ramach indeksu FTSE 100. Kurs największej brytyjskiej i trzeciej na świecie sieci handlu detalicznego wzrósł do najwyższego poziomu w historii.

Popyt na akcje Tesco wywołała wiadomość o większym niż oczekiwano kwartalnym wzroście jego sprzedaży zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i na rynkach zagranicznych. Te ostatnie są coraz ważniejsze dla spółki. Tesco rozpoczęło ekspansję zagraniczną w 1993 r. Obecnie łączna powierzchnia jego sklepów m.in. w Polsce, na Węgrzech, Słowacji, w Korei Południowej i Tajlandii stanowi prawie 50 proc. całkowitej powierzchni handlowej sieci. Prezes Terry Leahy nie rezygnuje z kontynuacji strategii, która przynosi spółce sukcesy. W tym roku 65 proc. z 480 tys. mkw. nowej powierzchni handlowej znajdzie się poza granicami Wielkiej Brytanii. Spółka zwiększy liczbę posiadanych sklepów prawie o 100. Obecnie ma ich 2,3 tys. Zatrudnienie ma wzrosnąć o 6 proc. W Tesco pracuje obecnie ponad 310 tys. ludzi.

Papiery Tesco były jedną z lepszych inwestycji w ostatnim czasie. Od początku roku kurs spółki wzrósł o 15 proc. W okresie 52-tygodni — o 20 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurs Tesco bije historyczny rekord