Kurs XTB pogłębia dno

opublikowano: 17-07-2017, 22:00

Broker może stracić drugi z atutów, z którym przebojem wchodził na warszawską giełdę.

Ponadprzeciętna rentowność biznesu i obietnica wysokich dywidend — tym w kwietniu 2016 r. kusił Jakub Zabłocki, założyciel i główny akcjonariusz X-trade Brokers Domu Maklerskiego, który w ofercie publicznej sprzedawał akcje za niespełna 190 mln zł. Z pierwszego niewiele już zostało, bo przedgiełdowy 2015 r. okazał się rekordowym — zysk netto wyniósł wtedy 119 mln zł. W 2016 r. spadł o 35 proc., a w pierwszym kwartale 2017 r. firma zarobiła dwie trzecie mniej niż rok wcześniej. Jeśli nic się nie zmieni, spółka z dużym prawdopodobieństwem nie wypłaci dywidendy za 2017 r. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przyznał brokerowi ocenę nadzorczą „3”, co — jak wyjaśnia samo XTB — skończyć się może tym, że firma nie spełni kryteriów, które nadzorcza bierze pod uwagę przy formułowaniu corocznych zaleceń dla domów maklerskich w sprawie polityki dywidendowej. Na takie stanowisko trzeba jeszcze poczekać — zwyczajowo publikowane jest przed końcem roku. W poprzednich latach XTB regularnie dzielił się zyskiem. Dywidenda za 2016 r. wyniosła 0,32 zł na akcję, za 2015 r. 0,78 zł, a za 2014 r. 0,66 zł. Polityka dywidendy zarządu zakłada wypłatę od 50 do 100 proc. jednostkowego zysku netto.

Ponadprzeciętna rentowność biznesu i obietnica wysokich dywidend — tym w kwietniu 2016 r. kusił Jakub Zabłocki, założyciel i główny akcjonariusz X-trade Brokers Domu Maklerskiego.
Wyświetl galerię [1/2]

Ponadprzeciętna rentowność biznesu i obietnica wysokich dywidend — tym w kwietniu 2016 r. kusił Jakub Zabłocki, założyciel i główny akcjonariusz X-trade Brokers Domu Maklerskiego. Fot. Grzegorz Kawecki

Nic więc dziwnego, że kurs XTB pogłębia dno, zwłaszcza że biznesowo nie sprzyja ani otoczenie makro (zmienność na rynku jest bardzo niska), ani regulacyjne, które dla foreksowych brokerów staje się coraz bardziej wymagające. W poniedziałek 17 lipca kurs osunął się poniżej 6 zł i brakuje już tylko kilku małych procent, by cena była o połowę niższa niż w ofercie publicznej. Wtedy z inwestycji nie zdołał wyjść fundusz Enterprise Investors (EI), który w 2010 r. za 224 mln zł kupił pakiet 19 proc. akcji XTB. Dziś jest on wart ponad 90 mln zł mniej. EI w ostatnich tygodniach chętnie pozbywał się inwestycji giełdowych i spieniężył m.in. w ofercie publicznej pakiet akcji Dino Polska, a w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu resztówki w PBKM i Elementalu Holding. Oprócz XTB fundusz zachował jedynie niewielki, kilkuprocentowy pakiet akcji Skarbca Holding.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kurs XTB pogłębia dno