Kwaśniewski będzie przekonywał liderów SLD i PSL do poparcia Belki

PAP
opublikowano: 28-05-2010, 07:54

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski zapowiedział w czwartek, że będzie przekonywał zarówno szefa SLD Grzegorza Napieralskiego jak i prezesa PSL Waldemara Pawlaka do poparcia kandydatury Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego.

Kandydaturę Marka Belki na szefa NBP przedstawił w czwartek pełniący obowiązki prezydenta, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski. Głosowanie nad wyborem szefa banku centralnego odbędzie się na najbliższym posiedzeniu Sejmu, które zaplanowane jest od 9 do 11 czerwca. W czwartek Pawlak zapowiedział, że PSL nie poprze podczas głosowania kandydatury Belki; SLD jest przed decyzją w tej sprawie.

"Będę przekonywał Grzegorza Napieralskiego i także Waldemara Pawlaka, żeby zastanowić się nad tym nie tylko w kontekście i wyłącznie kampanii" - powiedział w TVN24 Kwaśniewski.

W ocenie Kwaśniewskiego, zaproponowanie Belki na szefa NBP to "świetna decyzja". "Uważam, że jest to świetna decyzja marszałka Komorowskiego i rozumiem tę decyzję, ponieważ świat jest w kłopotach, mamy kryzys finansowy, mamy napięcia w Europie, mamy kłopot z Grecją i dyskusję o przyszłości euro. Niewątpliwe Narodowy Bank Polski potrzebuje wybitnego szefa" - powiedział były prezydent.

Podkreślił, że Marek Belka jest wybitnym ekonomistą i znawcą finansów oraz człowiekiem o wielkim doświadczaniu międzynarodowym. "Decyzja jest po prostu znakomita, dlatego liczę, że zostanie poparta przez większość parlamentarną" - powiedział Kwaśniewski.

"Liczę, że lewica go poprze, bo nie ma żadnych istotnych powodów, żeby go nie popierała. Z punktu widzenia lewicy fakt, iż były premier lewicowy, były minister w rządach SLD zostaje szefem banku centralnego, to jest to dobra wiadomość dla nas, tu wewnątrz w Polsce i na zewnątrz, bo oznacza, że polska socjaldemokracja ma jednak atuty" - dodał.

Podkreślił, że nie chce mu się wierzyć w to, że w dyskusji na posiedzeniu klubu Lewicy, kandydaturze Belki nie zostanie udzielone poparcie. "Gdybym był dzisiaj liderem lewicy, to bym wyraził radość, że oto znajdujemy wybitne postacie na lewicy. Przecież to jest dobrze dla obrazu lewicy, a nie źle, że w takiej trudnej sytuacji, sytuacji kryzysu finansowego w świecie, sięga się po polityka lewicowego" - powiedział Kwaśniewski. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Kwaśniewski będzie przekonywał liderów SLD i PSL do poparcia Belki