Kwaśniewski: Brak budżetu UE może grozić kolejnym impasem

Polska Agencja Prasowa SA
13-12-2005, 17:25

Zdaniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, jeśli nie zostanie osiągnięty kompromis w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 Wspólnocie może grozić "kolejny impas". Sprawa budżetu UE będzie rozpatrywana na rozpoczynającym się w czwartek 2-dniowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

Zdaniem prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, jeśli nie zostanie osiągnięty kompromis w sprawie budżetu Unii Europejskiej na lata 2007-2013 Wspólnocie może grozić "kolejny impas". Sprawa budżetu UE będzie rozpatrywana na rozpoczynającym się w czwartek 2-dniowym szczycie Rady Europejskiej w Brukseli.

"Nie podjęcie decyzji o dobrym budżecie na przyszłość Unii będzie złym sygnałem" - ocenił prezydent, który uczestniczy we wtorek w Belwederze w konferencji "Transformacja w krajach Europy środkowo-wschodniej".

Jak podkreślił, po niewątpliwym i historycznym sukcesie, jakim było rozszerzenie Wspólnoty w 2004 r., fiasko referendów konstytucyjnych we Francji i Holandii "podkopało europejski optymizm".

"Ujawniły się lęki ekonomiczne i społeczne (...) Jestem przeciwny przyjmowaniu tonu dramatycznego, ale jednak nie mogę nie dostrzegać, że jako Wspólnota znaleźliśmy się w sytuacji trudnej. Potrzeba nam teraz pozytywnego sygnału i sukcesu" - powiedział Kwaśniewski.

Prezydent uważa, że spór o budżet Wspólnoty nie powinien być wyborem między "zamożnością a solidarnością".

UE nie prowadzi w gronie swoich członków działalności charytatywnej, ani nie uznaje zapomóg. Wszystkie kraje, nawet te najuboższe są także płatnikami do unijnej kasy - zaznaczył Aleksander Kwaśniewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kwaśniewski: Brak budżetu UE może grozić kolejnym impasem