Kwaśniewski: Pierwszy rok w UE udany dla Polski

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-04-2005, 14:15

Pierwszy rok istnienia Polski w Unii był udany - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski na środowejuroczystości wręczenia 79 nominacji profesorskich w Pałacu Prezydenckim.

Pierwszy rok istnienia Polski w Unii był udany - powiedział prezydent Aleksander Kwaśniewski na środowejuroczystości wręczenia 79 nominacji profesorskich w Pałacu Prezydenckim.

     "Obecność Polski w UE będzie w dłuższej perspektywie ważna dla polskiej nauki, badań naukowych i szkolnictwa wyższego" - oświadczył prezydent, nawiązując do zbliżającej się pierwszej rocznicy przyjęcia Polski w struktury unijne.   

    Podkreślił, że Polska w tym czasie wykorzystała swoją szansę. "Świadczą o tym środki otrzymane Z Unii dla rolnictwa. Polacy pokazali też, że są twórczy - więcej jest pomysłów zdobycia i wykorzystania unijnych środków finansowych " - zaznaczył.

     Kwaśniewski przypomniał też o udziale Polski w wydarzeniach na Ukrainie. "Były one wielką lekcją dla Unii, że Polska, największy wśród nowych krajów członkowskich, wnosi swój bardzo ważny wkład do polityki zagranicznej i bezpieczeństwa całej Unii" - zaznaczył.

    Nominacje profesorskie otrzymało z rąk prezydenta 79 nauczycieli akademickich i pracowników nauki i sztuki z ośrodków akademickich w całej Polsce. Najwięcej wśród nich jest przedstawicieli nauk medycznych - aż 24.

    "Polska nie jest bogatym krajem, mamy jednak potencjał ludzki, który w takich dziedzinach jak nauka i kultura powinien nas wyróżniać" - powiedział nowo mianowanym profesorom prezydent.    

    Podkreślił, że rząd zaczyna doceniać rolę nauki - w tym roku z budżetu przeznaczono 3 mld złotych na badania naukowe, w następnym mają się znaleźć 4 mld. "W porównaniu do innych krajów wciąż mamy jednak wiele do nadrobienia" - dodał Kwaśniewski.

    Prezydent wyraził nadzieję, że proces legislacyjny nowej ustawy o szkolnictwie wyższym zakończy się jeszcze w tym parlamencie. "Polska przeżywa cały czas boom edukacyjny - studiuje obecnie prawie 2 mln osób. W Polsce studiuje co 20. obywatel, dla porównania - w Niemczech co 40" - wskazał prezydent.

    W imieniu mianowanych profesorów przemawiała prof. Małgorzata Willaume z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. "Nauka polska jest teraz u progu nowych możliwości, nowych dróg. Korzystamy z licznych programów europejskich. Myślimy jednak, że w budżecie państwa powinna znaleźć się stała, większa suma przeznaczona na naukę" - mówiła profesor.  

    Nominowani naukowcy pochodzą z ośrodków naukowych w całym kraju - najliczniej reprezentowane były uczelnie i placówki naukowe z Warszawy, Krakowa i Katowic.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane