Kwiat etycznego biznesu

opublikowano: 24-03-2019, 22:00

Warto grać fair — mówili jednym głosem laureaci konkursu „Pulsu Biznesu” podczas gali w Warszawie. Nieuczciwe spółki tracą bardzo wiele, nierzadko wszystko

Ponad 20 przedsiębiorstw zapracowało w tym roku na tytuł lub wyróżnienie Etyczna Firma. Już po raz piąty kapituła konkursu doceniła spółki, które postępują szlachetnie w biznesie.

Michał Ciesielski, dyrektor
ds. komunikacji i marki w Grupie Saint-Gobain, tłumaczył, że pracowników firmy
powinny łączyć takie pryncypia jak szacunek, solidarność, lojalność i
zaangażowanie zawodowe.
Wyświetl galerię [1/9]

SYSTEM WARTOŚCI:

Michał Ciesielski, dyrektor ds. komunikacji i marki w Grupie Saint-Gobain, tłumaczył, że pracowników firmy powinny łączyć takie pryncypia jak szacunek, solidarność, lojalność i zaangażowanie zawodowe. Fot. Marek Wiśniewski

— Jeśli nie wiesz, jak należy zachować się w jakiejś sytuacji, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie. Tak mawiał do naszego wielkiego poety Antoniego Słonimskiego jego ojciec, Piotr Słonimski. Ta maksyma świetnie sprawdza się w życiu osobistym. W biznesie sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Dlatego potrzebny jest katalog rzetelnego postępowania przedsiębiorców w relacjach z klientami, kontrahentami, pracownikami, akcjonariuszami i przedstawicielami administracji publicznej — podkreślał Grzegorz Nawacki, redaktor naczelny „Pulsu Biznesu”.

Droga na skróty

Co prawda droga na skróty często daje firmom piorunujące efekty: wyższe zyski, szybszy wzrost przychodów, dynamiczniejszy wzrost kursu. Niestety, dobra passa w tym przypadku trwa bardzo krótko. Nieuczciwe spółki tracą bardzo wiele, nierzadko wszystko. Marcin Klimczak, partner w PwC (spółka odpowiada za merytoryczną stronę konkursu) zauważył, że coraz więcej przedsiębiorców przykłada wagę do etyki biznesowej i relacji z klientami.

— Świadczy o tym rosnąca co roku liczba zgłoszeń do konkursu. W tym roku było ich aż o 80 proc. więcej niż n pięć lat temu — mówił z dumą Marcin Klimczak.

Kapituła podzieliła konkurs na cztery kategorie: Etyczna Firma, Superetyczna Firma, Wyróżnienie Etyczne i Wyróżnienie Specjalne. Jego laureaci działają w różnych branżach. Nadal jednak dominują firmy z sektora finansowego i farmaceutycznego.

Wyróżnienie specjalne za szczególne przestrzeganie przepisów, transparentność i uczciwość otrzymał ArcelorMittal Poland, koncern hutniczy. Jaki jest jego przepis na biznes z klasą?

— Wdrożyliśmy w firmie zestaw uczciwych praktyk na każdą okoliczność. Etyka to otwarty dialog z interesariuszami. To również społeczna odpowiedzialność biznesu i troska o ochronę środowiska — tłumaczył Tomasz Ślęzak, członek zarządu ArcelorMittal Poland.

Korposłowa to za mało

A jaką receptę na bycie etyczną firmą ma Unum Życie, (wcześniej Pramerica), ubezpieczyciel, którego flagowym produktem są indywidualne polisy na życie? — Hołdujemy takim wartościom, jak uczciwość i odpowiedzialność za drugiego człowieka. Na co dzień dbamy o ochronę życia i zdrowia naszych klientów. Slogany, działy compliance i korposłowa to za mało. Etyka musi być częścią kultury organizacyjnej — przekonywała Aneta Podyma-Milczarek, prezes Unum Życie. Przytoczyła swoją ulubioną maksymę, której autorem jest prof. Władysław Bartoszewski: „Są w życiu rzeczy, które warto, i są rzeczy, które się opłaca — nie zawsze to co warto, się opłaca i nie zawsze to co się opłaca — warto”. W tym roku Superetyczni są tylko z branży ubezpieczeniowej. Oprócz Unum Życie wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Nationale Nederlanden.

— W sektorze finansowym liczy się relacja z klientem. Dlatego stawiamy na reputację, na którą pracuje się wiele lat — zaznaczyła Marta Pokutycka-Mądrala, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej w Nationale Nederlanden.

O tym, że kodeks etyczny powinien być podstawowym dokumentem każdego przedsiębiorstwa, mówił Adam Czerw, dyrektor LEO Pharmy, polskiego przedstawicielstwa duńskiej firmy specjalizującej się w produkcji leków dermatologicznych.

— Przyznany nam tytuł Etycznej Firmy to dowód na to, że nasze działania mają sens. Właścicielem LEO Pharmy jest fundacja. To pozwala nam spokojniej patrzeć na biznes, długofalowo planować i zwracać szczególną uwagę na etykę — podkreślił Adam Czerw.

Jolanta Wiewióra, dyrektor zarządzający w Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), partnera konkursu Etyczna Firma, nie ma wątpliwości, że uczciwe postępowanie powinno być DNA każdego przedsiębiorstwa. Bez tego podejścia nie da się — jej zdaniem — prowadzić prawdziwego biznesu i odnosić sukcesów na rynku.

— Wspólnym mianownikiem dla wszystkich laureatów jest długoterminowe działanie bazujące na wartościach etycznych. Doceniają je zarówno pracownicy, klienci, jak i dostawcy — mówiła Jolanta Wiewióra.

Rozmowy od serca

W tym roku nie zabrakło również wyróżnień dla mikrusów i maluchów, którzy zachowują się z klasą. Jedno z nich otrzymał Aleksander Widera, założyciel i prezes Kredytmarket, platformy finansowej, która udziela online krótkoterminowych kredytów na działalność gospodarczą.

— Nasze procesy są przejrzyste, proste i zrozumiałe. Staramy się unikać konfliktu interesów. Nie wprowadzamy mechanizmów, które mogłyby zachęcić pracowników do prezentowania nieetycznych postaw wobec klientów. Rozmawiamy z nimi od serca. Jesteśmy dla nich wyrozumiali.Kierując się etycznymi zasadami w biznesie można zajść o wiele dalej — ocenił Aleksander Widera.

Natomiast Wioletta Kandziak, dyrektor wykonawczy ds. kadr w PKN Orlen, firmy, która od lat partneruje konkursowi Etyczna Firma, radziła przedsiębiorcom, którym w tym roku nie udało się znaleźć w rankingu PB, aby dalej kultywowali wartości etyczne w swoich firmach. Zachęcała ich również do startowania w globalnych konkursach promujących uczciwe podejście do biznesu.

— Już po raz szósty PKN Orlen zdobył tytuł The World’s Most Ethical Company przyznawany przez międzynarodowy zespół ekspertów amerykańskiego Ethisphere Institute. Życzę, aby laureaci rank ingu PB również dołączyli do tego grona — podsumowała Wioletta Kandziak.

Laureaci 2018

Tytuł Etycznej Firmy

 • AbbVie Polska
 • Grupa Saint-Gobain w Polsce
 • PZU Życie
 • LEO Pharma
 • Robert Bosch
 • ING Bank Śląski
 • Santander Bank Polska
 • Akzo Nobel
 • ArcelorMittal Poland
 • Kompania Piwowarska
 • KRUK
 • Polpharma
 • MoneyGram Poland
 • Provident Polska
 • ERGO Hestia
 • Gerda Hydomat
 • Wonga.pl
 • GPW w Warszawie
 • NSG Group (marka Pilkington)
 • PKO Bank Polski

Tytuł Superetycznej Firmy

 • Nationale Nederlanden
 • Unum Życie (dawniej Pramerica)
 • PZU

Wyróżnienie Specjalne

 • ArcelorMittal Poland

Wyróżnienie Etyczne dla mikro i małych firm

 • Kredytmarket / Polska Platforma Kredytowa
 • Active Strategy
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy