Laboratorium w rozmiarze mikro

opublikowano: 27-03-2018, 22:00

Wrocławska spółka technologiczna opatentowała system diagnostyki wirusów i bakterii dla rolnictwa i przemysłu spożywczego. Znalazła też pierwszego odbiorcę

Twórcy Genomtec Fresh twierdzą, że urządzenie może mieć moc potężnego laboratorium, mimo że jest kilkunastokrotnie mniejsze od standardowego, dostępnego obecnie na rynku sprzętu. Mowa o nowym analizatorze składu mikrobiologicznego gleby, roślin oraz wody, opracowanym przez startupową firmę, za którą stoi zespół genetyków, biologów i konstruktorów. Urządzenie — opisując w dużym uproszczeniu — bazuje na nowatorskim, opatentowanym systemie grzewczo-pomiarowo-detekcyjnym, który do podwyższenia temperatury wykorzystuje światło. W efekcie wynik badania na obecność patogenów w próbce jest znany w około pół godziny. Minimalizacja sprzętu ma natomiast zwiększyć jego dostępność „w terenie”, choć nadal nie będzie to produkt skierowany bezpośrednio do samych rolników, m.in. ze względów kosztowych. Spółka rozważa raczej, że w przyszłości korzystać z niego mogliby np. doradcy rolniczy lub przedsiębiorstwa z sektora rolno-spożywczego.

Weryfikacja projektu

Genomtec pierwszego chętnego już znalazł — zaciekawił go innowacyjnością pomysłu. — Na rynku stosowane są standardowe badania laboratoryjne, ale nikt jeszcze nie stworzył szybkiej, nielaboratoryjnej metody — twierdzi Mirosław Maziarka, dyrektor działu jakości i technologii produkcji w spółce Amplus, która zdecydowała się rozpocząć współpracę ze start-upem i pomóc mu przy rozwoju i testowaniu projektu.

Oczywiście z korzyścią również dla siebie. Jak czytamy w komunikacie obu spółek, dzięki urządzeniu „powstanie nowa gałąź biznesowa Amplusa”. Pada zapowiedź, że 40 „przenośnych laboratoriów” trafi w pierwszej kolejności do specjalistów spółki Agro Smart Lab, świadczącej usługi doradcze dla producentów warzyw i owoców, która do 2020 r. zamierza wdrożyć u siebie kilka innowacyjnych rozwiązań, m.in. systemów sygnalizacji chorób i szkodników. Jest też szansa, że Genomtec Fresh w przyszłości zostanie wprowadzony również do Bułgarii, Macedonii, Maroka i Iranu.

— Urządzenie w obecnej postaci powstało przy wsparciu akceleratora PilotMaker, zainicjowanego przez techBrainers w ramach programu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Amplus był jednym z jego partnerów — wyjaśnia Miron Tokarski, naukowiec i prezes firmy Genomtec.

Zaznacza, że planowana jest już kolejna wersja sprzętu Genomtec Fresh, o zwiększonym zakresie diagnostycznym. Szybsza i tańsza od obecnych metoda może przełożyć się przede wszystkim na podniesienie jakości zbiorów i minimalizację użycia oprysków i środków chemicznych w rolnictwie.

W wielu dziedzinach

Spółka Genomtec na co dzień zajmuje się szeroko rozumianą biologią molekularną i rozwiązaniami mobilnymi w dziedzinie genetyki. Pracuje również nad urządzeniem do diagnostyki klinicznej pod nazwą Genomtec ID. Na razie jest ono jeszcze w fazie projektowej.

— Z jego pomocą diagnostykę będzie można w szybki sposób przeprowadzić w gabinecie lekarskim czy bezpośrednio przy łóżku pacjenta, u którego podejrzewane jest zakażenie bakteryjne. Prowadzimy również prace w dziedzinie tzw. ciekłej biopsji, czyli szybkiej diagnostyki nowotworów — zapowiada Miron Tokarski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Laboratorium w rozmiarze mikro