Czytasz dzięki

Lagarde: EBC nie ma żadnych ograniczeń we wsparciu strefy euro

opublikowano: 16-07-2020, 16:04

Szefowa Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde powiedziała, że nie pozwoli, aby jego polityka monetarna była czymkolwiek ograniczona kiedy potrzebne jest wsparcie gospodarki eurolandu wychodzącej z kryzysu spowodowanego przez pandemię.

- Potężny bodziec monetarny pozostaje konieczny - powiedziała Lagarde dziennikarzom we Frankfurcie. - Rada Prezesów jest w pełni zaangażowana w podejmowanie wszelkich niezbędnych działań w ramach swojego mandatu, aby wspierać wszystkich obywateli strefy euro w tych niezwykle trudnych czasach – dodała.

Zobacz więcej

Christine Lagarde

Bloomberg

Lagarde powiedziała, że bank centralny eurolandu oczekuje obecnie wydania całkowitej kwoty przeznaczonej na zakupy obligacji. To zapewnienie kontrastuje z niedawną wypowiedzią Isabel Schnabel z zarządu EBC, która sygnalizowała, że pójście tak daleko może nie być konieczne.

Lagarde przekonywała także, że zakupy obligacji będą dotyczyć głównie krajów, które najbardziej wymagają wsparcia, jak Włochy. Ta kwestia budziła ostatnio kontrowersje, bo pojawiły się głosy iż takie działanie może łamać zakaz bezpośredniego finansowania rządów przez EBC. Rentowność obligacji 10-letnich Włoch spadła do czteromiesięcznego minimum po deklaracji Lagarde.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane