Lagarde: musimy zagwarantować powrót inflacji co celu

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 02-12-2022, 09:07
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Christine Lagarde, szefowa Europejskiego Banku Centralnego podkreśliła, że konieczne jest zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych i przekonanie społeczeństwa, że działania władz monetarnych mają na celu jak najszybsze sprowadzenie inflacji do celu, informuje Bloomberg.

Christine Lagarde
Christine Lagarde
Alex Kraus/Bloomberg

Lagarde stwierdziła, że panuje powszechna dezorientacja i niepokój odnośnie inflacji wymagają dużej przejrzystości prowadzonej przez banki centralne polityki, która jest w stanie przekonać do celowości podejmowanych działań.

Musimy tak prowadzić politykę by oczekiwania inflacyjne zakotwiczyły się w celu - powiedziała szefowa EBC. Dodała, że należy zasygnalizować wszystkim, że we wszystkich scenariuszach inflacja szybko powróci do średnioterminowego celu EBC.

Lagarde przyznała, że obecne czasy są bardzo nieprzewidywalne. Ostrzegła, że perspektywy pozostaną niepewne przez jakiś czas.

Przechodzimy przez bardzo trudny czas, w którym grunt przesuwa się pod naszymi stopami – powiedziała bankierka. W jej opinii siła dolara ma mniejszy wpływ na strefę euro niż na gospodarki wschodzące.

Na 14-15 grudnia zaplanowane jest ostatnie w tym roku posiedzenie EBC ws. stóp procentowych. Po najnowszych danych sugerujących lekkie spowolnienie inflacji w listopadzie odżyły nadzieje na złagodzenie stanowiska EBC. Pojawiły się szanse, że kolejna podwyżka nie będzie już tak agresywna jak dwie poprzednie opiewające na 75 punktów bazowych każda.

Podczas gdy w minionym miesiącu inflacja w strefie euro wyhamowała do 10,0 proc. w ujęciu rocznym, cel EBC to okolice 2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane