Lagarde: Relacje gospodarcze między Polską a Francją są dobre

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-06-2006, 16:35

Relacje gospodarcze między Polską a Francją są dobre, Francja liczy na ich dalszy rozwój - powiedziała w piątek na spotkaniu z przedsiębiorcami przebywająca w Polsce francuska minister ds. handlu zagranicznego, Christine Lagarde.

Relacje gospodarcze między Polską a Francją są dobre, Francja liczy na ich dalszy rozwój - powiedziała w piątek na spotkaniu z przedsiębiorcami przebywająca w Polsce francuska minister ds. handlu zagranicznego, Christine Lagarde.

"Liczymy na dalszy rozwój i pogłębienie naszych wzajemnych relacji gospodarczych" - powiedziała minister podczas spotkania z przedsiębiorcami Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Polsce. Przypomniała, że jej kraj zajmuje pierwsze miejsce pod względem inwestycji zagranicznych w Polsce. Minister zachęcała też polskie firmy do inwestowania we Francji.

Według niej, coraz większy udział w wymianie gospodarczej będą miały małe i średnie firmy, które szukają szans rozwoju za granicą. Francuskie prawo ułatwia im to poprzez preferencje podatkowe, np. zwolnienie z podatków kosztów związanych z pobytem służbowym za granicą.  

Obecnie 10 tys. tysięcy francuskich firm eksportuje swoje towary do Polski. Francuskie przedsiębiorstwa zainwestowały u nas dotychczas 17 mld euro i utworzyły ok. 175 tys. miejsc pracy.

Według danych Ambasady Francji w Polsce, wymiana handlowa między dwoma krajami zwiększyła się w latach 2004-2005 o 14,2 proc. W I kw. 2006 r. osiągnęła ona poziom 3 mld euro, po wzroście o 55 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ub.r.

W piątek Lagarde spotkała się też z minister spraw zagranicznych Anną Fotygą i ministrem gospodarki Piotrem Woźniakiem, z którym rozmawiała o postępach negocjacji w ramach WTO i o problemach dwustronnych.

W czwartek 1 czerwca uczestniczyła w otwarciu we Wrocławiu jedenastego międzynarodowego forum małych i średnich przedsiębiorstw "Futurallia", które zgromadziło w tym roku 800 firm z 42 krajów, w tym 140 firm francuskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane