Lagarde: stabilność cen ważniejsza niż wzrost

opublikowano: 16-09-2022, 12:21
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Szefowa EBC Christine Lagarde dała jasno do zrozumienia, że bank centralny eurolandu daje obecnie priorytet walce z inflacją, donosi Reuters.

Podczas piątkowego wystąpienia dla studentów francuskich szkół wyższych Lagarde mówiła, że kreując politykę monetarną Europejski Bank Centralny musi brać pod uwagę wszystkie czynniki wpływające na inflację, jak i zagrożenia dla wzrostu gospodarczego.

- Czy wpłynie to na wzrost? To możliwe, ale jest to ryzyko, które musimy podjąć, bo stabilność cen jest fundamentalną i zasadniczą sprawą – powiedziała Lagarde.

Christine Lagarde, fot. Bloomberg
Christine Lagarde, fot. Bloomberg

Inflacja wzrosła w sierpniu w strefie euro 9,1 proc. Europejski Bank Centralny zaczął podwyższać stopy w lipcu. Rozpoczął od 50 pkt. bazowych. Na początku września podwyższył je o rekordowe w swojej historii 75 pkt. bazowych. Kolejne posiedzenie w sprawie stóp odbędzie się 27 października.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane