Czytasz dzięki

Laibach zagra koncerty w Korei Północnej

opublikowano: 15-07-2015, 07:49

Słoweński Laibach będzie pierwszym zagranicznym zespołem muzycznym, który zagra koncerty w Korei Północnej.

Poinformował o tym norweski reżyser Morten Traavik, który współpracował z władzami Korei Północnej i zdobył ich zaufanie. Laibach zagra dwa koncerty w Pyongyangu 19 i 20 sierpnia przed widownią ok. 2 tys. osób. W repertuarze znajdą się najbardziej znane przeboje zespołu, ale także północnokoreańskie utwory ludowe oraz piosenki z musicalu Dźwięki Muzyki.

youtube

- Korea Północna jest przedstawiana na Zachodzie jako najbardziej zamknięty kraj, ale w rzeczywistości jest bardziej otwarta niż sugerują to media – oświadczył Traavik. - Zarówno ten kraj, jak i zespół Laibach są przedstawiani jako faszystowskie wyrzutki. Prawda jest taka, że oba są źle zrozumiane – dodał.

Traavik zapewnił, że poinformował władze Korei Południowej o złej reputacji słoweńskiego zespołu podkreślając iż bardzo łatwo było ją zakwestionować.

- Gdyby byli faszystami, czy polskie Ministerstwo Kultury niedawno poprosiłoby ich o nagranie partyzanckich piosenek z okazji 70 rocznicy Powstania Warszawskiego?- argumentuje norweski reżyser. - Z pewnością Polska, która najmocniej ucierpiała z rąk faszystów, nigdy nie popełniłaby takiej pomyłki gdyby nie zdawała sobie sprawy, że zespół w rzeczywistości  parodiuje totalitaryzm – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane