Czytasz dzięki

Łapać sprzyjające wiatry w biznesowe żagle

opublikowano: 08-12-2019, 22:00

Galowy wieczór w foyer Teatru Wielkiego — Opery Narodowej w Warszawie podsumował 5 grudnia 2019 r. dziewiątą edycję rankingu „100 Kobiet Biznesu”.

Redakcja „Pulsu Biznesu” i wywiadownia Bisnode Polska kolejny raz wyłoniły krajową czołówkę najbardziej przedsiębiorczych pań. Od początku rankingu składa się ona z dwóch pięćdziesiątek. Jedna obejmuje właścicielki i prezeski firm, które w sprawozdaniach za ostatni rok obrachunkowy wykazały przychody ze sprzedaży do 50 mln zł, co w uproszczeniu odpowiada sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw. Druga zaś — właścicielki/szefowe większych firm o przychodach powyżej 50 mln zł. Podstawą klasyfikacji było porównanie wyników roku 2018 z 2017. Poza suchymi liczbami elementem branym pod uwagę była również nieposzlakowana opinia o firmach w środowisku biznesowym — niezaleganie z płatnościami, brak wniosków o upadłość czy likwidację w sądach gospodarczych etc.

Laureatki tegorocznego rankingu w obu kategoriach oraz plebiscytu, a także organizatorzy i partnerzy „100 Kobiet Biznesu 2019” w Teatrze Wielkim — Operze Narodowej.
Wyświetl galerię [1/12]

RODZINNA ATMOSFERA:

Laureatki tegorocznego rankingu w obu kategoriach oraz plebiscytu, a także organizatorzy i partnerzy „100 Kobiet Biznesu 2019” w Teatrze Wielkim — Operze Narodowej.

Oprócz setki wyłonionej przez Bisnode na podstawie wyśrubowanych kryteriów redakcja „PB” nominowała w plebiscycie 10 pań, które w kończącym się roku wyróżniły się ciekawymi inicjatywami, odważnymi decyzjami, zaskakującymi awansami. W tym współzawodnictwie o kolejności zdecydowali internauci, głosujący w liczbie niemal 9 tys. na portalu pb.pl — byli to czytelnicy „PB” i Bankier.pl aktywni na stronie 100kobietbiznesu.pl. Finałowe gale, organizowane corocznie w tym samym eleganckim otoczeniu operowym,niewiele różnią się wizerunkowo. Merytorycznie jednak zawsze pobrzmiewają jakieś nowe wątki. Kalendarzowym przypadkiem akurat w dniu naszej uroczystości skład Rady Ministrów został uzupełniony o kobietę. Nawet z nową szefową resortu sportu relacja kobiet do mężczyzn w obecnym rządzie wynosi jednak… 4:20. Potwierdza to odwrót krajowej klasy politycznej od wyrównywania proporcji. Zupełnie inaczej ukształtowana została nowa Komisja Europejska, gdzie stanęło na wyniku 12:15, a blisko było do ideału 13:14. Na szczęście polski biznes przejmuje ze świata polityki ten trend unijny, a nie krajowy. W składach zarządów firm znajduje się bardzo wiele kobiet, chociaż są znacznie słabiej reprezentowane w najważniejszej kategorii decyzyjnej — szefów.

Dlatego promujące aktywność pań takie inicjatywyjak nasz ranking/plebiscyt (za rok edycja jubileuszowa) będą jeszcze długo potrzebne. Potwierdza to ewolucja lejtmotywów w oficjalnych i kuluarowych wypowiedziach laureatek. W pierwszych latach dominował problem szklanego sufitu. Później zaczęła się pojawiać teza, że daje się go przebić w każdej branży, trzeba tylko chcieć. Dla finalistek dziewiątej edycji to już oczywistość, szklany sufit występował raczej śladowo. Nowe pokolenie dam biznesu z aspiracjami uważa, że świat mężczyzn nie musi już ich bronić, chociaż na pewno wspierać. Jedna z laureatek zdefiniowała to obrazowo po żeglarsku, że mężczyźni powinni dmuchać w kobiece żagle. A zatem od samych przedsiębiorczych pań zależy, czy posiądą umiejętność zapisaną w powyższym tytule.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane