Lartiq TFI kończy działalność

opublikowano: 05-11-2019, 22:00

Drugie TFI straciło licencję w związku z aferą GetBacku. Tym razem padło na takie, które prowadziło fundusze detaliczne.

ING Bank Śląski od lat sprząta bałagan pozostały po Inventum TFI. Teraz dojdzie mu prawdopodobnie podobny problem z Lartiq TFI, znanym wcześniej jako Trigon TFI. Zresztą problem ten będą miały również mBank, BNP Paribas Bank Polska i Deutsche Bank Polska. Cała czwórka jest depozytariuszami funduszy Lartiq, a 5 listopada 2019 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) odebrała zaś Lartiq TFI licencję na prowadzenie działalności i nałożyła na TFI 5 mln zł kary. Lartiq TFI zapowiada odwołanie, ale decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności. Odebranie licencji Lartiq TFI oznacza, że depozytariusz ma trzy miesiące na znalezienie innego TFI, które przejmie zarzadzanie funduszami Lartiq. Jeśli się to nie uda, po upływie trzech miesięcy fundusze pójdą do likwidacji. Ta może okazać się jednak dość trudna. Wśród funduszy Lartiq TFI są niepubliczne FIZ-y

„Chcielibyśmy przypomnieć, że Lartiq TFI jako pierwszy podmiot na rynku dokonał zamiany serwisera funduszy sekurytyzacyjnych z GetBack na nowe podmioty oraz dokonał szeregu działań naprawczych, w tym dokonał gruntownej przebudowy własnej organizacji, włączając w to zmianę zarządu TFI, który był odpowiedzialny za podpisanie umów z GetBack. Podkreślamy, że KNF powinien przede wszystkim mieć na uwadze interes i dobro uczestników funduszy oraz ochronę ich środków” — głosi oświadczenie Lartiq TFI.

W publicznym komunikacie KNF nazwa GetBack nie pada, ale kontekst nie pozostawia wątpliwości, że właśnie współpraca Lartiq TFI (jeszcze pod nazwą Trigon) z GetBackiem była powodem odebrania licencji.

„Towarzystwo zaniedbało wykonywania swoich ustawowych obowiązków i dopuściło do sytuacji, w której naruszone zostały przepisy mające fundamentalne znaczenie dla oceny funkcjonowania Towarzystwa jako profesjonalnego podmiotu działającego na rynku kapitałowym,zarządzającego instytucjami wspólnego inwestowania. Powodem negatywnej oceny postępowania Towarzystwa jest przede wszystkim brak sprawowania właściwego nadzoru nad podmiotem, któremu Towarzystwo zleciło zarządzanie portfelami inwestycyjnymi Funduszy Trigon Profit” — głosi komunikat KNF.

KNF wytyka TFI m.in., że nie dokonywało negatywnej oceny prowadzonej przez Get- Back działalności w zakresie zarządzania pakietami wierzytelności funduszy sekurytyzacyjnych w sytuacji, gdy w ramach czynności windykacyjnych nie generował on przychodów na poziomie odpowiadającym kosztom ponoszonym przez fundusze. Poza dziewięcioma funduszami Profit KNF dopatrzyła się także nieprawidłowości w wycenie Trigon Quantum

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Absolute Return FIZ, Trigon Quantum Neutral FIZ, Venture FIZ, Trigon Opportunity FIZ i Trigon XXI FIZ „Towarzystwo akceptowało model wyceny instrumentów finansowych stanowiących przedmiot lokat wskazanych funduszy oparty na kursie, który nie uwzględniał zasady wartości godziwej. Nie brano pod uwagę faktycznej wartości, za jaką dany składnik aktywów mógłby zostać wymieniony, a zobowiązanie uregulowane na warunkach transakcji rynkowej pomiędzy zainteresowanymi i dobrze poinformowanymi, niepowiązanymi ze sobą stronami” — twierdzi KNF.

W sierpniu za nieprawidłowości związane z GetBackiem licencję straciło Saturn TFI. Nie prowadziło ono jednak funduszy detalicznych.

DOMY MAKLERSKIE

Klienci Vestora trafią do DM PKO BP

Decyzją Komisji Nadzoru Finansowego rachunki klientów brokera, któremu nadzór niedawno cofnął pozwolenie na działalność, zostaną przeniesione do Domu Maklerskiego PKO BP. „W ocenie Komisji przeniesienie instrumentów finansowych i środków pieniężnych oraz dokumentów związanych z prowadzeniem rachunków papierów wartościowych z Vestor DM do DM PKO BP należycie zabezpieczy interesy osób, do których należą przedmiotowe aktywa. Jednocześnie KNF zwraca uwagę, iż przedmiotem przeniesienia są te instrumenty finansowe i środki pieniężne oraz dokumenty, co do których osoby bądź podmioty uprawnione nie podjęły decyzji o przeniesieniu do innej firmy inwestycyjnej” — podała KNF. 24 września KNF ukarała Vestor w związku z nieprawidłowościami przy oferowaniu obligacji emitowanych przez FAS Polska. Broker sprzedawał papiery mimo świadomości, że emitent podaje nieprawdziwe informacje dotyczące zobowiązań przeterminowanych. Komisja stwierdziła też, że broker nie zapewnił skutecznie działającego systemu zarządzania konfliktem interesów. [KZ]

Sprawdź program "Venture Capital Forum", 10 grudnia 2019, Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu