Czytasz dzięki

Lartiq TFI straciło pozwolenie na działalność

opublikowano: 05-11-2019, 16:13
aktualizacja: 05-11-2019, 17:31

Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła Lartiq TFI (d. Trigon TFI) zezwolenie na prowadzenie działalności oraz nałożyła 5 mln zł kary.

Odebranie pozwolenia to konsekwencja tego, że naruszenia TFI były "rażące" - uznała komisja. 

Siedziba KNF
Zobacz więcej

Siedziba KNF fot. Andrzej Hulimka/Forum

Wytknięto zarządzanie funduszami w sposób nierzetelny i nieprofesjonalny, niezapewniający zachowania należytej staranności i niezgodny z zasadami uczciwego obrotu, a także nieuwzględniający najlepiej pojętego interesu funduszy oraz uczestników funduszy oraz w sposób niezapewniający stabilności i bezpieczeństwa rynku finansowego.

Ponadto TFI, w ocenie KNF, nieprawidłowo wykonywało bieżący nadzór nad podmiotem, któremu powierzyło zarządzanie portfelami inwestycyjnymi funduszy.  Chodzi o GetBack.

Jak doprecyzowano, chodzi o kilka funduszy z "Profit" w nazwie, ale nie tylko, bo naruszenia stwierdzono także m.in. w funduszu Trigon Quantu Neutral. 

"Towarzystwo, pomimo posiadania stosownych narzędzi do kontrolowania i wpływania na działania zarządzającego, wynikających z umów o zarządzanie, nie monitorowało dostatecznie wykonywania czynności powierzonych zarządzającemu. Towarzystwo, będąc gwarantem ochrony interesu uczestników funduszy sekurytyzacyjnych, nie zapewniło prawidłowego systemu kontroli wewnętrznej i działań nadzorczych, przez co dopuściło do nieprawidłowości w zarządzaniu portfelami inwestycyjnymi funduszy. Niedostateczne wykonywanie bieżącego nadzoru nad czynnościami powierzonymi podmiotowi zarządzającemu jest wyrazem braku rzetelności, profesjonalizmu i należytej staranności wymaganych w prowadzonej przez Towarzystwo działalności" - podała komisja.

Analogiczne kary nałożono w sierpniu na Saturn TFI>>

Zarząd Lartiq TFI broni się, twierdząc, że w jego ocenie nie zachodzą przesłanki, które mogłyby uzasadniać decyzję o nałożeniu takiej sankcji.

"Co więcej, takie działanie uderza przede wszystkim w klientów naszych funduszy. Dlatego zaskarżymy tę decyzję zgodnie z przewidzianymi procedurami. Chcielibyśmy przypomnieć, że LARTIQ TFI jako pierwszy podmiot na rynku dokonał zamiany serwisera funduszy sekurytyzacyjnych z GetBack SA na nowe podmioty oraz dokonał szeregu działań naprawczych, w tym dokonał gruntownej przebudowy własnej organizacji, włączając w to zmianę zarządu TFI, który był odpowiedzialny za podpisanie umów z Getback" - podało towarzystwo.

Kilka dni temu pisaliśmy w "Pulsie Biznesu", że nabywcy certyfikatów funduszy Profit dostali od sprzedawców z Idea Banku zapewnienia o bezpieczeństwie, jakie ci usłyszeli wcześniej od przedstawiciela Trigon TFI. Towarzystwo nie chce jednak teraz wziąć odpowiedzialności za słowa. Roszczenia części klientów trafiły już do sądu. Czytaj więcej...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane