Lasy bronią się przed zarzutami PO

Mariusz Zielke
30-03-2006, 00:00

Państwowa firma nie zgadza się z zarzutami opozycji, która skierowała do prokuratury doniesienie o podejrzeniu korupcji.

Po wtorkowym doniesieniu Platformy Obywatelskiej (PO) o podejrzeniu korupcji w Lasach Państwowych (LP) firma kontratakuje.

„Rewelacje dotyczące LP, przedstawione podczas konferencji prasowej PO w sposób zasadniczy mijają się z prawdą. Informacje prezentowane przez Pana Stanisława Gawłowskiego są nieprawdziwe i godzą w dobre imię Lasów Państwowych” — napisał wczoraj Wojciech Kurkiewicz, rzecznik prasowy Dyrekcji Generalnej LP.

Jest przekonany, że „prokuratura oczyści LP z pomówień i zarzutów korupcji”.

Chodzi o sprawę rejestratora leśniczego, którą ujawnił „Puls Biznesu”. W lutym LP podpisały za 3,6 mln zł umowę na modernizację oprogramowania rejestratora z niewielką firmą Handsoft. Kontrakt podpisano z wolnej ręki, po zgodzie prezesa Urzędu Zamówień Publicznych (UZP). We wniosku LP twierdziły, że Handsoft jest jedyną firmą, która może to zlecenie wykonać. Tymczasem okazało się, że oprogramowanie rejestratora leśniczego LP próbowały kupić wraz ze sprzętem (komputerami naręcznymi) w dwóch przetargach w 2005 r., do których stanęło ponad 20 konsorcjów i firm, w tym Siemens, Computerland, Prokom i Emax. Dodatkowo Emax proponował w lutym modernizację rejestratora za 600 tys. zł, sześć razy taniej niż Handsoft. LP we wniosku do UZP podały, że Handsoft od początku, czyli od 1997 r., tworzył rejestratora, choć spółka istnieje od 2002 r. UZP zapowiada ponowne zbadanie sprawy.

Lasy wyjaśniają, że decyzja o osobnym zakupie oprogramowania zapadła po dwóch nieudanych przetargach. Główne powody zamówienia go z wolnej ręki w Handsofcie to „opóźnienia dotyczące modernizacji oprogramowania (...), lekceważenie przez potencjalnych dostawców oczekiwań LP wobec oprogramowania”.

„Firmy interesowały się wyłącznie dostawą sprzętu (...). Wybór firmy Handsoft był spowodowany tym, że jako jedyna jest w stanie wykonać to oprogramowanie w zakresie zadowalającym użytkowników” — podały LP w komunikacie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lasy bronią się przed zarzutami PO