Ławica ogłasza plany rozbudowy

Bogdan Tychowski
opublikowano: 08-05-2003, 00:00

Port Lotniczy Poznań-Ławica leży na trasie jednego z najważniejszych korytarzy tranzytowych łączących Europę Zachodnią i Wschodnią. Ruch lotniczy jest coraz bardziej intensywny, a to skłania władze portu do jego modernizacji i rozbudowy. W 2002 r. Ławica obsłużyła prawie 228,5 tys. pasażerów.

Nowy terminal pasażerski poznańskiego portu lotniczego spełnia wszelkie światowe wymagania, ma najwyższy standard A, według ICAO. Jego przepustowość jest oceniana na 1,2-1,5 mln pasażerów rocznie. Lotnisko może obsługiwać w ciągu godziny 880 pasażerów, czyli 3 samoloty klasy Boeing 737. Od 2 lat w porcie działa także nowy terminal cargo.

— Obecnie liczba połączeń zagranicznych do Kopenhagi, Frankfurtu nad Menem i Wiednia wynosi 30 tygodniowo, a tygodniowa liczba połączeń krajowych do Warszawy i Zielonej Góry wynosi 33. Połączenia obsługiwane są przez trzech przewoźników: LOT, SAS i Austrian Airlines. Prowadzone są działania zmierzające do uruchomienia kolejnych połączeń lotniczych z Paryżem, Londynem, Brukselą, Zurychem, Rzymem oraz Berlinem — mówi Krzysztof Pawłowski, prezes Portu Lotniczego Poznań-Ławica.

Na lata 2003-10 planowana jest dalsza rozbudowa portu lotniczego. Zakładana jest m.in. adaptacja obiektów wchodzących w skład starego dworca pasażerskiego na potrzeby lotnictwa indywidualnego. Na Ławicy powstanie także nowa baza paliwowa i instalacja do odladzania samolotów. Pas startowy zostanie wydłużony o 300 m, a płyta postojowa samolotów zostanie rozbudowana. Ponadto powstanie nowa droga kołowania i lotnisko śmigłowcowe.

Plany rozbudowy zakładają również zagospodarowanie terenów wokół portu lotniczego. Najważniejszymi, planowanymi inwestycjami są obiekty wystawiennicze, parkingi wielopoziomowe dla ciężarówek przy terminalu cargo oraz hotel na 200 miejsc z zapleczem konferencyjnym i podziemnym parkingiem.

— Budowa tych obiektów ma być finansowana przez spółki utworzone z inwestorami. Port Lotniczy Poznań-Ławica wniesie do nich grunt pod zabudowę — zapowiada Krzysztof Pawłowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bogdan Tychowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Ławica ogłasza plany rozbudowy