ŁDA wesprze Konsmetal

Krzysztof Maciejewski
opublikowano: 30-06-1999, 00:00

ŁDA wesprze Konsmetal

Konsmetal-Inwest, spółka zależna od Łódzkiej Drukarni Akcydensowej, sprawująca nadzór nad Konsmetalem, producentem kas pancernych, podniesie w lipcu kapitał akcyjny. Ma to przyspieszyć zapowiadany od roku debiut Konsmetalu na rynku wolnym warszawskiej giełdy.

Konsmetal-Inwest jest powołaną przez ŁDA Invest spółką zarządzającą Konsmetalem — producentem m.in. kas pancernych, drzwi antywłamaniowych i systemów zabezpieczeń. Jej głównym zadaniem jest nadzór nad rozwojem zakładów Konsmetalu w Nidzicy i Orzyszu. Kapitał akcyjny Konsmetalu Inwest wzrośnie na skutek lipcowej emisji z 1,78 mln zł do 3,62 mln zł.

— Uzyskane środki pozwolą na modernizację hali produkcyjnej w Nidzicy. W ubiegłym roku Konsmetal kupił za 5 mln zł włoską linię Salvagnini do produkcji elementów kas pancernych i drzwi skarbcowych. Dzięki tej inwestycji zysk netto ze sprzedaży w pierwszym kwartale tego roku wzrósł — w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku — z 91,8 tys. zł do 284,3 tys. zł — mówi Ryszard Markiewicz, prezes zarządu Konsmetal-Inwest.

Zdaniem prezesa Markiewicza, efektem modernizacji będzie też wzrost produkcji do 50 proc.

Na emisji zyska również główny właściciel Konsmetalu, czyli ŁDA Invest (posiadający w spółce około 75 proc. udziałów). Łódzka grupa kapitałowa poprzez podwyższenie kapitału w Konsmetal-Inwest umocni swoją pozycję i zyska większą kontrolę nad nidzickimi zakładami. Skutkiem tej operacji będzie także szybsze wejście Konsmetalu na giełdę.

— Na razie trudno podać dokładną datę giełdowego debiutu — uważa Ryszard Markiewicz.

ŁDA Invest jest notowana na rynku równoległym GPW. Spółka początkowo ograniczała się do działalności poligraficznej. Jej szefowie postanowili to zmienić, inwestując w inne branże. Obecnie ŁDA Invest ma sześć spółek zależnych. Obok dwóch zakładów poligraficznych (ŁDA-Poligrafia i Akcydens Print) oraz Konsmetalu, jest też właścicielem większościowych pakietów w Domu Handlowym Arka oraz w dwóch przedsiębiorstwach komunalnych w Warszawie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Maciejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ŁDA wesprze Konsmetal