"Le Figaro": Merkel za "partnerstwem strategicznym" z Moskwą

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 16-01-2006, 11:53

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w poniedziałek udała się do Moskwy, zamierza z całą stanowczością potępić ograniczenie swobód w Rosji, nie kwestionując jednak "partnerstwa strategicznego" Berlina z Moskwą - pisze w poniedziałek paryski dziennik konserwatywny "Le Figaro".

Kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w poniedziałek udała się do Moskwy, zamierza z całą stanowczością potępić ograniczenie swobód w Rosji, nie kwestionując jednak "partnerstwa strategicznego" Berlina z Moskwą - pisze w poniedziałek paryski dziennik konserwatywny "Le Figaro".

    "W Waszyngtonie, skąd wróciła w czasie ostatniego weekendu, chodziło o to, by być mniej krytyczną od Gerharda Schroedera, nie wpadając jednak w ramiona George'a Busha. W Moskwie wyzwanie polega na demonstrowaniu większej stanowczości, niż okazywał jej poprzednik, nie urażając jednak poważnie Władimira Putina.

    Jednym słowem, pani kanclerz kontynuuje swą podróż rekonesansową wobec wielkich tego świata pewna, że będzie sądzona po tym, co mówi i jak to robi, ale również w porównaniu z ostatnimi siedmioma latami koalicji czerwono-zielonej w Berlinie" - pisze "Figaro".

    Gazeta zauważa, że "celem Angeli Merkel jest nawiązanie z prezydentem Rosji stosunków roboczych tak bliskich, jak to możliwe, ale wolnych od nadmiernego porozumienia, jakie charakteryzowało stosunki Putina ze Schroederem. Więzy z Ameryką - wyjaśniła pani kanclerz przed tygodniem w tygodniku "der Spiegel", są wyrazem +przyjaźni+. W wypadku Rosji +jest to raczej partnerstwo strategiczne+, ponieważ z Moskwą +nie ma tak wieluwspólnych wartości+ jak z Waszyngtonem".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane