Łebska firma wędzi pstrąga

Wojciech Drewka
opublikowano: 04-04-2007, 00:00

Pomorskie pstrągi płyną do Niemiec i Holandii. Po drodze w Łebie wędzi je firma Ternaeben.

Ternaeben jest jednym z większych pracodawców na swoim terenie

Pomorskie pstrągi płyną do Niemiec i Holandii. Po drodze w Łebie wędzi je firma Ternaeben.

Ternaeben, jeden z największych producentów file- tów z pstrąga wędzonego, a zarazem tegoroczna trzecia pomorska Gazela Biznesu, jest spółką córką niemieckiej firmy Ternaeben Service GmbH.

— Do niedawna przetwarzaliśmy także ryby morskie. Ale w tej chwili skupiliśmy się wyłącznie na produkcji filetów z pstrąga — mówi Marek Jażdżewski, dyrektor Ternaeben z Łeby.

Produkt sezonowy

Przedsiębiorstwo korzysta z hodowli śródlądowych z województw pomorskiego i zachodniopomorskiego.

— Nasze produkty trafiają głównie do Niemiec i Holandii. Tworzymy praktycznie własną markę, jeżeli chodzi o nasz produkt. Ale marka Ternaeben znana jest od lat na niemieckim i holenderskim rynku — mówi Marek Jażdżewski.

Dyrektor Ternaeben podkreśla, że firma prowadzi działalność o charakterze sezonowym, a mimo to jest jednym z największych pracodawców w rejonie Łeby i Lęborka. W zależności od potrzeb w przedsiębiorstwie znajduje zatrudnienie od 250 do 300 osób.

Tylko na eksport

Wyrobów spod znaku Ternaeben nie można kupić na polskim rynku. Dyrektor przedsiębiorstwa nie wyklucza jednak, że może się to zmienić, jeżeli rozwinęłyby się duże sieci sprzedaży. Można przypuszczać, że także w Polsce znaleźliby się amatorzy wędzonego pstrąga z Łeby. Tym bardziej że firma utrzymuje tradycyjną technologię wędzenia ryb.

Firma niechętnie zdradza szczegóły procesu wędzenia. Dowiedzieliśmy się tylko tyle, że pstrągi są w Łebie wędzone nad ogniem, a nie w piecach elektrycznych. Do spalania używa się drzewa liściastego, co także ma wpływ na smak. Filety powstają dopiero po zakończeniu całego procesu wędzenia ryb. Każdy z etapów produkcji opiera się na systemie kontroli jakości HACCP.

Ternaeben-PL Sp. z o.o.

84-360 Łeba, ul. Wspólna 3

tel. 059-866-42-50, faks 059-866-42-52

www.ternaeben.pl

info@ternaeben.pl

Liczba pracowników: 250-300 osób

Obroty z 2005 roku 38,7 mln zł

Zysk netto z 2005 roku 1,2 mln zł

Wzrost przychodów 2005/03 (proc.) 466,79

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wojciech Drewka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Aktualności / Łebska firma wędzi pstrąga