Legg Mason TFI wybierze się za granicę

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 05-05-2014, 00:00

Oferta towarzystwa poszerzy się o kilka nowych funduszy, które okazji do zarobku poszukają na światowych rynkach akcji i obligacji.

Będzie w czym wybierać. Najpierw pod parasolem Legg Mason FIO pojawią się dwa fundusze: akcji regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz stabilnego wzrostu, a później paleta produktowa poszerzy się o 5 produktów zagranicznych.

— Spodziewam się, że pod koniec maja KNF da nam zielone światło na utworzenie Legg Mason Stabilnego oraz Legg Mason Akcji CEE Select. Parasol funduszy zagranicznych pojawi się w naszej ofercie na przełomie roku — ujawnia Jacek Treumann, członek zarządu Legg Mason TFI.

Statutowo fundusz Stabilny około 35 proc. aktywów zainwestuje w akcje. Zarządzający będzie też wyszukiwał okazji na rynku obligacji (65 proc. portfela). Legg Mason Akcji CEE Select skupi się natomiast na giełdach naszego regionu. I choć takich rozwiązań na rynku jest już bez liku, to jednak towarzystwo nie obawia się konkurencji, bo ma asa w rękawie — potrafi „unikać” szerokiej dywersyfikacji, a to przynosiło ostatnio sowite zyski. Legg Mason Skoncentrowany zarobił w zeszłym roku prawie 32 proc. zysku, czyli o niemal 20 pkt proc. więcej od średniej w grupie akcji polskich uniwersalnych. Do portfela nowego funduszu trafi około 30-40 spółek. Na przełomie roku powstanie też parasol pięciu funduszy zagranicznych, działających w formule master-feeder. Zarządzający będą kupować jednostki uczestnictwa funduszy z grupy Legg Mason.

— Zdecydowaliśmy się na formułę master-feeder, bo nie będziemy udawać, że mamy kompetencje w inwestowaniu np. na azjatyckich giełdach. Nasi koledzy z grupy Legg Mason znają się na tych rynkach lepiej od nas. My natomiast mamy większe kompetencje w zakresie polskich spółek. Dlatego doskonale się uzupełniamy — tłumaczy Jacek Treumann.

W ofercie znajdą się dwa fundusze, które będą inwestować na giełdzie w USA, z tym że jeden skupi się wyłącznie na amerykańskich blue chipach i zastosuje strategię „kup i trzymaj”, przy niższej dywersyfikacji. Drugi będzie kupował akcje spółek średnich, małych i mikro, a portfel ma być szeroko zdywersyfikowany. Fundusz akcji Azji i Pacyfiku zainwestuje m.in. na giełdach w Chinach, Hongkongu, Indonezji i Tajlandii, a fundusz Opportunity nie będzie się przywiązywał do konkretnego regionu świata czy kapitalizacji, a dodatkowo może stosować instrumenty pochodne i zajmować krótkie pozycje. Ostatnia propozycja jest skierowana do klientów, którzy mają mniejszy apetyt na ryzyko, ale oczekują relatywnie wyższych stóp zwrotu — takie ma osiągać fundusz obligacji globalny.

Zarządzający będzie stosował kontrariańską strategię i poszukiwał wysokich różnic w realnych stopach procentowych. Zainwestuje we wszystkich regionach świata, kupując zarówno papiery skarbowe, jak i korporacyjne o różnym ryzyku kredytowym, a także denominowane w różnych walutach. Inwestycji w nowe fundusze można dokonać od 100 zł, a opłaty za zarządzanie będą zbliżone do średnich rynkowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu