Legislacyjne opóźnienia

Marcin Goralewski
19-11-2004, 00:00

Coraz więcej wskazuje, że resortowi skarbu nie uda się wprowadzić prawa weta już od początku przyszłego roku.

Komitet Stały Rady Ministrów (KSRM) znów zajął się wczoraj przygotowanym przez Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) projektem ustawy regulującej prawo weta w spółkach strategicznych. To niespodzianka, bo ostatnio przedstawiciele MSP sugerowali, że projekt ma już trafić do Sejmu.

— Na ostatnim posiedzeniu KSRM odesłał projekt MSP. Poprawki dotyczyły spraw technicznych i legislacyjnych — mówi osoba związana z tworzeniem ustawy.

Nie wiadomo, czy historia wczoraj się nie powtórzyła. Ale nawet jeśli KSRM przesłał projekt pod obrady Rady Ministrów, to wydaje się, że opóźnienie w pracach wyklucza możliwość terminowego zakończenia prac nad ustawą.

— Są bardzo małe szanse, aby projekt wszedł w życie z początkiem przyszłego roku — dodaje nasz rozmówca.

Tymczasem Jacek Socha, minister skarbu, kontynuował wczoraj kampanię na rzecz prawa weta.

— Dziś w spółkach skarbu państwa, które zostały sprywatyzowane, mamy więcej uprawnień. Samych spółek jest 85. Proponowana ustawa ograniczy zakres weta do najważniejszych kwestii i zmniejszy liczbę spółek do 14 — twierdzi Jacek Socha.

Rząd chciałby mieć możliwość blokowania niektórych decyzji zarządów spółek uznanych za strategiczne dla bezpieczeństwa publicznego państwa. Prawo weta dotyczyłoby około 14 spółek, np. PKN, PSE, TP, KGHM czy Lotosu.

Projekt MSP pewnie uzyska poparcie rządu.

— Liczymy, że Sejm nie zmieni go znacząco — dodaje rozmówca.

Przeciwko projektowi protestują środowiska biznesowe argumentując, że MSP nie powinno mieszać polityki i gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Legislacyjne opóźnienia