Czytasz dzięki

Lekka poprawa w japońskim przemyśle

opublikowano: 31-07-2020, 06:59

Japońska produkcja przemysłowa przełamała w czerwcu czteromiesięczny spadek notując umiarkowane ożywienie w szerszej działalności przedsiębiorstw, spadło też bezrobocie, informuje Reuters.

Piątkowe wstępne dane Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu pokazały, że w czerwcu 2020 r. produkcja przemysłowa w trzeciej pod względem wielkości gospodarce na świecie wzrosła o 2,7 proc. w porównaniu z majem. Odczyt jest dużo lepszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała wzrost o 1,2 proc. wobec spadku o 8,9 proc. miesiąc wcześniej. 

Japonia
Zobacz więcej

Japonia fot. Bloomberg

Wskaźnik nie wyrównany sezonowo i porównywany do czerwca 2019 r. spadł o 17,7 proc. wyhamowując tempo z poziomu -26,3 proc. w maju.

Produkcja przemysłowa w maju osiągnęła najniższy  poziom od marca 2009 r., w trakcie globalnego kryzysu finansowego.

Obserwowana w czerwcu poprawa była w dużej mierze zasługą odbicia w produkcji pojazdów silnikowych.

Odrębne dane pokazały, że w czerwcu br. stopa bezrobocia w Japonii, skorygowana sezonowo, spadła do 2,8 proc. z najwyższego od trzech lat poziomu 2,9 proc. w poprzednim miesiącu. Tymczasem ekonomiści oczekiwali jej wzrostu do 3,1 proc.

Eksperci oczekują, że w II kwartale 2020 r. japońska gospodarka skurczyła się o ponad 20 proc. w ujęciu annualizowanym gdy wprowadzone na całym świecie środki blokujące rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa uderzyły w popyt biznesowy i konsumencki.

Wstępne dane o PKB za okres od kwietnia do czerwca zostaną opublikowane 17 sierpnia, dwa tygodnie po ogłoszeniu w najbliższy poniedziałek przez rząd rewizji danych o PKB za I kwartał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane