Lekkie uspokojenie nastrojów

Xelion. Doradcy Finansowi
06-05-2010, 17:34

Po silnych spadkach rynkom należało się odbicie, które dzisiaj było widoczne. Jego skala nie nastraja jednak optymistycznie. To wciąż strona podażowa kontroluje rynek.

Po dwóch dniach silnej wyprzedaży dzisiaj przyszedł czas na uspokojenie. Do głosu doszły inne aspekty poza tymi związanymi z Grecją. Cieszono się z dobrych wyników BNP Paribas czy Swiss Re, a w naszym kraju Bank Handlowy zaskoczył pozytywnie. Po części cieszono się też z wyników aukcji hiszpańskich obligacji, które przyciągnęły spory popyt. Niestety oprocentowanie zacznie wzrosło, a większy popyt też był notowany niedawno przy aukcjach greckich papierów dłużnych. Co stało się później wszyscy wiemy.

Tym niemniej lekko pozytywne nastroje podnosiły indeksy w oczekiwaniu na decyzję ECB odnośnie stóp procentowych. Oczywiście wiadomo było, że nie ulegną one zmianie, ale w ciągu dnia spekulowano o możliwości skupu przez bank obligacji rządowych, w tym greckich. Trichet poinformował jednak, że nie ma żadnej decyzji dotyczącej ewentualnego skupu obligacji, a w przypadku Grecji podkreślił to co mówił już wcześniej: „sprawa bankructwa nie podlega dyskusji”.

Taki obrót sprawy niektórym mógł się nie spodobać i rzeczywiście popołudniu na rynku ponownie zaczął dominować kolor czerwony. Widocznie część osób liczyło na łagodniejsze stanowisko ECB. Ponadto szef banku nic konkretnego rynkom nie zaoferował. Później jednak się okazało, że nie żądały one zbyt wiele i udało się podnieść nieco indeksy. Z pewności pomagały nienajgorsze dane z USA, gdzie zgodnie z oczekiwaniami spadła cotygodniowa ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Ostatecznie jednak do niedźwiedzie zwyciężyły i sesja zakończyła się spadkiem o 0,7 proc. Obraz całej sesji jest jednak pomyślniejszy. Po raz pierwszy od dwóch dni mamy zatrzymanie przeceny, co może zapowiadać reakcję popytu. Nie jest to jednak przesądzone.

Na rynku walutowym przecena złotego najpierw wyhamowała, ale później była kontynuowana. Cała sytuacja przypomina drugą połowę 2008 roku, kiedy nasza waluta również należała do najsłabszych na świecie. Obserwujemy też pierwsze opinie dotyczące konsekwencji ruchu - wiceprezes Narodowego Banku Polskiego, Witold Koziński, powiedział, że zawirowania wokół zadłużonej Grecji sprawią, że przyjęcie euro przez Polskę się opóźni.

Łukasz Bugaj
Analityk
Xelion. Doradcy Finansowi

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Xelion. Doradcy Finansowi

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Lekkie uspokojenie nastrojów