Lektury

Marek Matusiak
opublikowano: 31-05-1999, 00:00

LEKTURY

Stawka na banki uniwersalne

Charakterystyczną cechą systemów finansowych Europy kontynentalnej jest obecność banków uniwersalnych. Od czasów rewolucji przemysłowej w drugiej połowie XIX wieku banki uniwersalne spełniały funkcję pośrednika między gospodarstwami domowymi, przedsiębiorstwami i sektorem publicznym.

Jednym z głównych filarów wzrostu gospodarczego i dobrobytu w Europie Zachodniej jest właśnie ścisłe powiązanie między systemem finansowym i sektorem produkcyjnym gospodarki. W rozwiniętych gospodarkach europejskich ważną i rosnącą rolę w mobilizowaniu oszczędności i zaspokajaniu potrzeb finansowych gospodarki, sektora publicznego i licznych gospodarstw domowych odgrywają współcześnie również rynki kapitałowe.

Ważnymi aktorami na tych rynkach są również banki uniwersalne. Obok działalności depozytowej i kredytowej angażują się one bowiem także w obrót papierami wartościowymi. Ponadto organizują obligacje sektora publicznego i przedsiębiorstw, emisje akcji, znajdują inwestorów dla nowych obligacji i akcji, wprowadzają młode firmy lub przedsiębiorstwa państwowe na giełdę, prowadzą obrót akcjami, zabezpieczeniami i derywatami oraz doradzają przedsiębiorstwom w sprawach strategicznych, np. fuzji i konsorcjów czy też sprzedaży niektórych działów.

“Wiadomości Gospodarcze”

V/1999

Swoboda na karcie

Od początku 1999 roku obywatele krajów, które weszły do Europejskiej Unii Monetarnej, mogą już płacić euro. Równocześnie z upowszechnieniem transakcji w tej walucie Eurpay International uruchomił system monitorowania transakcji — Euro Tracker. Według tej organizacji, transakcje w euro, dokonywane kartami Eurocard-MasterCard, to najczęściej opłaty za transport (głównie opłaty drogowe) oraz płatności za towary i usługi zamówione przez Internet lub telefon. Tuż za nimi są płatności za zakupy detaliczne, bilety lotnicze, hotele i posiłki w restauracjach.

Najwięcej transakcji w euro dokonywanych jest we Francji, na drugim miejscu plasuje się Belgia, na trzecim Niemcy. Holendrzy są narodem najczęściej płacącym euro podczas podróży zagranicznych, na drugim miejscu tej klasyfikacji są Niemcy i Anglicy. Już w pierwszych dwóch miesiącach roku transakcji w euro dokonywali posiadacze kart Eurocard-MasterCard z 65 krajów świata. Spośród mieszkańców krajów nieeuropejskich najczęściej tą walutą posługiwali się Amerykanie, Kanadyjczycy, Argentyńczycy, Brazylijczycy oraz Japończycy. Polacy uplasowali się na piętnastym miejscu tej listy.

„Gazeta Bankowa”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Matusiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Lektury