Lektury

Jacek Zalewski
21-11-2000, 00:00

LEKTURY

Ostatnia szansa

Utworzenie specjalnych stref ekonomicznych w Polsce stworzyło dla inwestorów wyjątkowo korzystną szansę dynamicznego rozwoju. Jedną z takich stref jest od 1997 roku Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna zarządzana przez Pomorską Agencję Rozwoju Regionalnego SA ze Słupska. Jej rolą jest pełnienie wszystkich niezbędnych funkcji związanych z promocją i rozwojem strefy oraz zapewnienie inwestorom wszechstronnej pomocy. Najchętniej inwestują w niej firmy z branży: metalowej, motoryzacyjnej, budowlanej i tworzyw sztucznych, ale nie brakuje również firm zaliczających się do tradycyjnych branż gospodarczych regionu słupskiego, jak chociażby przetwórstwo rybne. Do chwili obecnej zostało już zagospodarowane 30 proc. obszarów inwestycyjnych strefy. Słupska strefa dysponuje ponadto 70 hektarami terenów do zagospodarowania. Przedsiębiorcy mogą nabyć działki gruntu o powierzchni od kilkunastu arów do kilkunastu hektarów.

W związku ze zmianami w ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych, rok 2000 jest ostatnim, kiedy można jeszcze uzyskać zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w strefie na dotychczasowych korzystniejszych zasadach. Tych, którzy uzyskają zezwolenie po 1 stycznia 2001 r., obowiązywać już będą przepisy wynikające z ustawy o pomocy publicznej. Inwestorzy działający aktualnie w strefie mają prawo do 100-proc. ulgi w podatku dochodowym przez 10 lat od rozpoczęcia działalności.

„Wiadomości Gospodarcze“

Najlepsze dla biznesu

Najbardziej przyjazny dla biznesmenów jest Hongkong, następnie Londyn, Nowy Jork i Buenos Aires — uznaje amerykański miesięcznik „Fortune“. W skróconej wersji rankingu, która ukazała się w Internecie, nie wymieniono żadnego z miast w Europie Środkowej i Wschodniej. Autorzy rankingu („Fortune“ i Arthur Andersen) uważają, że doskonale przygotowane są do prowadzenia biznesu miasta azjatyckie. Na liście za Hongkongiem znalazły się Sydney, Singapur, Auckland i Tokio. Wskazywano, że wszędzie tam jest bez problemu dostępna dobrze wykształcona siła robocza, nie zmieniają się często przepisy, a życie jest mało uciążliwe. Cztery z najprzyjaźniejszych biznesowi metropolii azjatyckich znalazły się w pierwszej piątce miast, w których zostały najbardziej rozbudowane połączenia internetowe. Przy tym ułatwienia w dostępie do sieci Internet większe są w Tajpej, stolicy Tajwanu, niż w Tokio. Najwięcej połączeń internetowych jest w Hongkongu — 66 linii na każde 1000 osób.

Po raz trzeci z kolei najlepszym miejscem do prowadzenia biznesu w Europie okazał się Londyn. Za nim: Frankfurt, Helsinki, Amsterdam i — zaskoczenie — Dublin. Jak się można było spodziewać, pierwsze miejsce wśród miast amerykańskich zajął Nowy Jork, a za nim San Francisco, Chicago, Waszyngton, San Jose, Atlanta, Boston, Los Angeles, Dallas i Denver.

„Rzeczpospolita“

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu