Lentex daje więcej za Gamrat

Magdalena Graniszewska
30-09-2010, 00:00

Spółka podwyższyła cenę w ofercie. Ale w grze wciąż jest Lerg i skandynawski koncern Nammo.

Spółka podwyższyła cenę w ofercie. Ale w grze wciąż jest Lerg i skandynawski koncern Nammo.

Prywatyzowany Gamrat wciąż cieszy się sporym zainteresowaniem inwestorów. Wczoraj rano giełdowy Lentex podał, że złożył w ministerstwie skarbu wiążącą ofertę przejęcia 85 proc. akcji producenta wyrobów z tworzyw sztucznych.

— Zrobiliśmy to z własnej inicjatywy, w reakcji na ofertę złożoną przez Lerg — mówi Eryk Karski, prezes Lenteksu.

Lentex, produkujący wykładziny podłogowe, przez kilka tygodni miał wyłączność negocjacyjną, ale ostatecznie nie porozumiał się z resortem skarbu. Skarb zwrócił się więc do pozostałych oferentów. Gerflor nie złożył jednak oferty, ale zrobił to Lerg. Kilka dni temu producent kleju i żywicy syntetycznej, należący do rodziny Kwietniów (kontrolują m.in. Zakłady Przemysłu Jedwabniczego Wistil, Hutę Szkła Irena i kopalnie surowców mineralnych Piotrowice), przedstawił ministerstwu swoją cenę. Wygląda na to, że jego ruch zmobilizował Lentex. Można przypuszczać, że we wczorajszej ofercie giełdowa spółka podwyższyła cenę.

Atmosferę wokół Gamratu dodatkowo podgrzewa fakt, że do gry włączyli się Skandynawowie. Dwa dni temu "PB" donosił, że do procesu prywatyzacyjnego Gamratu chce dołączyć koncern zbrojeniowy Nammo. Zamierza złożyć ofertę pod koniec tego tygodnia.

Jego oferta ma być niestandardowa, bo jak zapowiada koncern, będzie dotyczyć nie tylko przejęcia 85 proc. akcji Gamratu "cywilnego", czyli producenta wyrobów z tworzyw. Ma również objąć pakiet kontrolny w Gamracie "zbrojeniowym", czyli w Zakładzie Produkcji Specjalnej Gamrat, który należy do Bumaru.

To logiczne, bo oba zakłady Gamrat są powiązane operacyjnie. Na pewne zalety takiego rozwiązania wskazuje Andrzej Czajka, prezes Gamratu.

— Inwestycja w Gamrat "zbrojeniowy" pociągnęłaby za sobą w górę również Gamrat "cywilny". A wtedy ten drugi można by dobrze odsprzedać kolejnemu inwestorowi — spekuluje Andrzej Czajka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Lentex daje więcej za Gamrat