Lepsze nastroje wspierają złotego

Marcin Kiepas
opublikowano: 18-11-2010, 13:48

W czwartek złoty zyskuje na wartości w  reakcji na poprawę nastrojów na rynkach globalnych oraz wzrost notowań EUR/USD. O godzinie 13. kurs dolara testował poziom 2,8827 zł, wobec 2,9174 zł wczoraj na  zamknięciu. Kurs euro spadł natomiast 3,9338 zł z 3,9491 zł.

Po kilku dniach wyprzedaży aktywów - co miało swe źródła zarówno w obawach o przyszłość Irlandii, jak i w strachu przed ewentualną podwyżką stóp procentowych w Chinach - czwartek upływa pod znakiem korekty. Nastroje poprawia, jak się wydaje, coraz bliższa perspektywa pomocy dla Irlandii ze strony Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Pozytywne nastroje wyzwala też oczekiwanie na dzisiejszy debiut akcji General Motors na Wall Street, który ma szanse wnieść świeży powiew optymizmu.

Lepsze nastroje znajdują przełożenie na wzrost apetytu na ryzyko i prowokują umocnienie złotego. Proces ten dodatkowo wspierają opublikowane przez Bank Światowy dobre prognozy dla polskiej gospodarki. Instytucja ta szacuje, że wzrost gospodarczy w tym roku sięgnie 3,5 proc., a w przyszłym roku przyspieszy do 4,1 proc.

W kolejnych godzinach nastroje na rynkach globalnych wciąż będą kreować notowania złotego. Istotnego wpływu na nie raczej nie będzie mieć publikacja przez Główny Urząd Statystyczny październikowych danych o wynagrodzeniach (prognoza: 3,8 proc. r/r) i zatrudnieniu (prognoza: 2 proc. r/r). Taki wpływ może natomiast mieć równolegle publikowany protokół z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

Na gruncie analizy technicznej, dzisiejszy spadek dolara jest ruchem powrotnym do przełamanej na początku tygodnia kilkumiesięcznej linii trendu spadkowego. Dlatego w dalszym ciągu realna pozostaje perspektywa zwyżki dolara w kierunku psychologicznego poziomu 3 zł. Układ sił nie zmienił się natomiast na wykresie euro. Już czwarty miesiąc para ta porusza się wewnątrz kanału spadkowego. Obecnie jego dolne ograniczenie tworzy wsparcie w okolicy 2,86 zł, a górne przy 3,98 zł.

Marcin Kiepas
marcin.kiepas@xtb.pl
X-Trade Brokers DM S.A.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Lepsze nastroje wspierają złotego