Lepsze powietrze za dwa lata

opublikowano: 10-10-2018, 22:00

Pierwsze instrumenty do walki ze smogiem już są. Na efekty musimy jednak poczekać.

Zaczęło się. Temperatura spada, przymrozków jeszcze nie ma, ale sezon grzewczy wystartował i w powietrzu, bez specjalnego oprzyrządowania każdy wyczuje dobrze znany zapach. Smog wrócił i zostanie z nami co najmniej siedem miesięcy, do wiosny. Na jakąkolwiek poprawę jakości powietrza nie mamy co liczyć. Tak samo będzie w przyszłym roku — dopiero za dwa lata, w sezonie grzewczym 2020/21, są szanse, że ilość zanieczyszczeń zacznie spadać. Tak twierdzi Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. walki ze smogiem, który podsumował działania w zakresie realizacji rządowego programu Czyste Powietrze.

Piotr Woźny, pełnomocnik premiera do walki ze smogiem, uważa, że
obecnie jesteśmy na etapie budowy infrastruktury prawnej, która pozwoli
eliminować przyczyny niskiej emisji, natomiast pierwsze efekty pojawią się
najwcześniej w sezonie grzewczym 2020/21.
Zobacz więcej

ŚWIEŻY POWIEW:

Piotr Woźny, pełnomocnik premiera do walki ze smogiem, uważa, że obecnie jesteśmy na etapie budowy infrastruktury prawnej, która pozwoli eliminować przyczyny niskiej emisji, natomiast pierwsze efekty pojawią się najwcześniej w sezonie grzewczym 2020/21. Fot. Marek Wiśniewski

Sporo udało się zrobić, zważywszy na fakt, że w poprzednich 18 latach, czyli od momentu publikacji raportu NIK o fatalnym stanie powietrza w Polsce, działo się w tej sprawie bardzo niewiele. Jest ustawa z 2017 r. o wymaganiach dla kotłów na paliwo stałe, ale zawiera luki, umożliwiające wprowadzanie na rynek kotłów pozaklasowych. Piotr Woźny zapowiada, że od nowego roku zostanie uszczelniona. W tym roku przeszła ustawa o normach jakościowych dla paliw stałych, która miała być gotowa w ubiegłym. Nie dość, że wchodzi z poślizgiem, to rozporządzenie resortu energetyki na dwa lata zawiesza najważniejsze zapisy dotyczące zakazu handlu pyłami, miałami i innymi „paliwami” najgorszego sortu. Zacznie on obowiązywać dopiero od czerwca 2020 r.

Jak twierdzi pełnomocnik premiera, „jest umówiony z resortem energii”, że najgorszym paliwem nie będzie można ogrzewać domów mieszkalnych. Będzie wykorzystywane tylko tam, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Z dobrych zmian trzeba wymienić wydzielenie budżetu dla skarbówki, UOKiK i Inspekcji Handlowej na wyszkolenie specjalistów i zorganizowanie logistyki związanej z kontrolą jakości węgla w składach. Wystartował też program Czyste Powietrze, realizowany przez wojewódzkie oddziały NFOŚiGW, dofinansowujący wymianę kotłów grzewczych u indywidualnych odbiorców.

Gotowy jest rządowy projekt noweli ustawy o wsparciu dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. Zakłada pokrycie nawet 100 proc. kosztów związanych z dociepleniem, wymianą stolarki, instalacji grzewczej itp. w domach jednorodzinnych o najgorszych parametrach energetycznych. 70 proc. pieniędzy wyłoży państwo, 20 proc. marszałek, a 10 proc. gmina. Program traktowany jest pilotażowo. Na pierwsze dwa lata działania w budżecie zarezerwowano na ten cel 180 mln zł. Docelowo, przez sześć lat, bo na tyle przewidziany jest projekt, koszty modernizacji wyniosą 1,2 mld zł. Piotr Woźny mówi, że w najbliższych miesiącach chce skoncentrować się na problemie smogu komunikacyjnego i zapowiada nowelizację prawa drogowego, które nałoży nowe obowiązki na stacje kontroli pojazdów, m.in. dotyczące zapisywania i przechowywania danych diagnostycznych oraz wyposażenia stacji.

— Potrzebne są narzędzia do walki z plagą wycinania filtrów cząstek stałych — mówi minister.

Pełnomocnik premiera za niezwykle ważne uważa uchwalenie specustawy o rozwoju sieci ciepłowniczej. Pierwotne plany rządu zakładały podpięcie do systemu domów jednorodzinnych. Okazało się to trudne, o ile w ogóle wykonalne.

— We wtorek na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów zmieniliśmy rekomendację — postanowiliśmy skoncentrować się na sektorze ciepłowniczym i wsparciu budynków wielorodzinnych — mówi Piotr Woźny.

Specustawa miałaby powstać do końca 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy