Lepsze powietrze za dwa lata

Eugeniusz Twaróg
10-10-2018, 22:00

Pierwsze instrumenty do walki ze smogiem już są. Na efekty musimy jednak poczekać.

Zaczęło się. Temperatura spada, przymrozków jeszcze nie ma, ale sezon grzewczy wystartował i w powietrzu, bez specjalnego oprzyrządowania każdy wyczuje dobrze znany zapach. Smog wrócił i zostanie z nami co najmniej siedem miesięcy, do wiosny. Na jakąkolwiek poprawę jakości powietrza nie mamy co liczyć. Tak samo będzie w przyszłym roku — dopiero za dwa lata, w sezonie grzewczym 2020/21, są szanse, że ilość zanieczyszczeń zacznie spadać. Tak twierdzi Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. walki ze smogiem, który podsumował działania w zakresie realizacji rządowego programu Czyste Powietrze.

ŚWIEŻY
POWIEW:
Zobacz więcej

ŚWIEŻY POWIEW:

Piotr Woźny, pełnomocnik premiera do walki ze smogiem, uważa, że obecnie jesteśmy na etapie budowy infrastruktury prawnej, która pozwoli eliminować przyczyny niskiej emisji, natomiast pierwsze efekty pojawią się najwcześniej w sezonie grzewczym 2020/21. Fot. Marek Wiśniewski

Sporo udało się zrobić, zważywszy na fakt, że w poprzednich 18 latach, czyli od momentu publikacji raportu NIK o fatalnym stanie powietrza w Polsce, działo się w tej sprawie bardzo niewiele. Jest ustawa z 2017 r. o wymaganiach dla kotłów na paliwo stałe, ale zawiera luki, umożliwiające wprowadzanie na rynek kotłów pozaklasowych. Piotr Woźny zapowiada, że od nowego roku zostanie uszczelniona. W tym roku przeszła ustawa o normach jakościowych dla paliw stałych, która miała być gotowa w ubiegłym. Nie dość, że wchodzi z poślizgiem, to rozporządzenie resortu energetyki na dwa lata zawiesza najważniejsze zapisy dotyczące zakazu handlu pyłami, miałami i innymi „paliwami” najgorszego sortu. Zacznie on obowiązywać dopiero od czerwca 2020 r.

Jak twierdzi pełnomocnik premiera, „jest umówiony z resortem energii”, że najgorszym paliwem nie będzie można ogrzewać domów mieszkalnych. Będzie wykorzystywane tylko tam, gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza. Z dobrych zmian trzeba wymienić wydzielenie budżetu dla skarbówki, UOKiK i Inspekcji Handlowej na wyszkolenie specjalistów i zorganizowanie logistyki związanej z kontrolą jakości węgla w składach. Wystartował też program Czyste Powietrze, realizowany przez wojewódzkie oddziały NFOŚiGW, dofinansowujący wymianę kotłów grzewczych u indywidualnych odbiorców.

Gotowy jest rządowy projekt noweli ustawy o wsparciu dla osób zagrożonych ubóstwem energetycznym. Zakłada pokrycie nawet 100 proc. kosztów związanych z dociepleniem, wymianą stolarki, instalacji grzewczej itp. w domach jednorodzinnych o najgorszych parametrach energetycznych. 70 proc. pieniędzy wyłoży państwo, 20 proc. marszałek, a 10 proc. gmina. Program traktowany jest pilotażowo. Na pierwsze dwa lata działania w budżecie zarezerwowano na ten cel 180 mln zł. Docelowo, przez sześć lat, bo na tyle przewidziany jest projekt, koszty modernizacji wyniosą 1,2 mld zł. Piotr Woźny mówi, że w najbliższych miesiącach chce skoncentrować się na problemie smogu komunikacyjnego i zapowiada nowelizację prawa drogowego, które nałoży nowe obowiązki na stacje kontroli pojazdów, m.in. dotyczące zapisywania i przechowywania danych diagnostycznych oraz wyposażenia stacji.

— Potrzebne są narzędzia do walki z plagą wycinania filtrów cząstek stałych — mówi minister.

Pełnomocnik premiera za niezwykle ważne uważa uchwalenie specustawy o rozwoju sieci ciepłowniczej. Pierwotne plany rządu zakładały podpięcie do systemu domów jednorodzinnych. Okazało się to trudne, o ile w ogóle wykonalne.

— We wtorek na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów zmieniliśmy rekomendację — postanowiliśmy skoncentrować się na sektorze ciepłowniczym i wsparciu budynków wielorodzinnych — mówi Piotr Woźny.

Specustawa miałaby powstać do końca 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Lepsze powietrze za dwa lata