Lepszy rok produkcji rolnej

Wartość produktów rolnych dostarczonych do skupu wzrosła w zeszłym roku o 11,7 proc. i wyniosła ponad 65 mld zł, jak wynika z właśnie opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny opracowania „Rolnictwo w 2017 r.”.

Wartościowo skup produktów roślinnych był większy o 3,8 proc., a zwierzęcych — o 15,5 proc. To kwestia i wzrostu skupionych wolumenów, i wyższych ich cen.

GUS podaje, że koniunktura w rolnictwie poprawiła się wtedy po raz pierwszy po pięciu trudniejszych latach — ceny, które rolnicy płacili za towary i usługi potrzebne im do produkcji, rosły wolniej niż ceny wytworzonych przez nich produktów, a wskaźnik relacji cen w zeszłym roku wynosił 110,0, wobec 95,1-99,1 w latach 2012-16.

 

8,0 proc. O tyle w zeszłym roku podrożała wieprzowina w skupie, a na targowiskach jej cena wzrosła w tym czasie o 12,1 proc.

0,3 proc. O tyle spadła natomiast w 2017 r. cena drobiu rzeźnego.

25,5 proc. O tyle zwiększyła się w 2017 r. cena 1 hl mleka, które stało się tym samym jednym z najbardziej opłacalnych segmentów produkcji.

12,0 proc. O tyle zwiększył się w zeszłym roku eksport produktów rolno- -spożywczych, import rósł wolniej, bo o 9,5 proc., co oznacza, że dodatnie saldo handlu wyniosło 8,4 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michalina Szczepańska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu