Lewar na foreksie ścięty

opublikowano: 05-12-2014, 00:00

Państwo bierze w ochronę inwestorów z foreksu, którzy dla swojego bezpieczeństwa będą mogli stosować maksymalny lewar 1:100.

Senat uchwalił wczoraj nowelizację ustawy o instrumentach finansowych. Niestety nie mamy dobrych wiadomości dla lubiących ryzyko graczy na rynku foreks oraz brokerów. Senatorowie przyjęli rozwiązanie ustalające minimalny depozyt zabezpieczający na poziomie 1 proc., a to oznacza, że poziom dźwigni finansowej nie będzie mógł przekraczać pułapu 1:100.

To jednak decyzja kompromisowa. Pierwotne rozwiązanie uchwalone przez Sejm zakładało znacznie mniej korzystne dla graczy rozwiązanie — minimalny depozyt 2 proc. i maksymalny lewar 1:50. To pomysł KNF, który został wniesiony na etapie II czytania w Sejmie przez Krystynę Skowrońska, posłankę PO. Argument? Państwo musi roztoczyć opiekę nad graczami, aby nie ponosili wysokich strat na foreksie. Przedstawiciele domów maklerskich oraz organizacji inwestorów alarmowali, że ograniczenie dźwigni nie wpłynie na poziom strat czy zysków grających, lecz jedynie doprowadzi do odpływu klientów do zagranicznych brokerów, działających bez nadzoru KNF. Branża przedstawiła swoje argumenty senatorom. Przyjęte zostały ze zrozumieniem. Mało tego, argumenty brokerów poparła Dorota Podedworna- -Tarnowska, wiceminister finansów, która przyznała, że nie ma żadnych badań wskazujących, że im niższy poziom lewara, tym gracze ponoszą mniejsze straty. Senatorowie zgłosili więc kilka poprawek do przedłożenia sejmowego. Ostatecznie wygrała propozycja kompromisowa. Lewar zostanie ograniczony, ale o połowęmniej, niż chciała KNF oraz Sejm. Projekt został zwrócony do Sejmu. Poprawkami Senatu zajmie się sejmowa komisja finansów. Jej posiedzenie zostało wyznaczone błyskawicznie po uchwaleniu ustawy przez Senat, na późny wczorajszy wieczór. Do czasu zamknięcia tego wydania „Pulsu Biznesu” nie były znane efekty posiedzenia sejmowej komisji. Temperaturę podgrzał fakt, że posłanka Krystyna Skowrońska (szefowa komisji finansów) nie zgodziła się wpuścić na posiedzenie komisji przedstawicieli domów maklerskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Lewar na foreksie ścięty