Licytacja w bankach zaczyna się od 2 proc.

opublikowano: 17-09-2018, 22:00

Kilkanaście banków oferuje co najmniej 2 proc. na koncie oszczędnościowym. Ale ani jeden z nich nie robi tego bez warunków ograniczających

Porównaj ofertę kont oszczędnościowych w serwisie Bankier.pl>>

W sierpniu inflacja w Polsce wyniosła 2 proc. Oznacza to, że przeciętny wzrost cen „zjada” wartość naszych oszczędności i dotyczy to także tych pieniędzy, które zdeponowaliśmy w bankach. Żeby ją chronić, możemy skorzystać z propozycji kont oszczędnościowych, które nad większością tradycyjnych lokat mają tę przewagę, że w razie potrzeby część pieniędzy można wycofać bez konsekwencji w postaci utraty odsetek. Jeśli nie robimy tego zbyt często, jest to bezpłatne. Przy większej ilości trzeba ponieść koszty prowizji. To zwykle około 10 zł za pojedynczą transakcję.

Sprawdziliśmy, które banki mają najwyżej oprocentowane konta oszczędnościowe dla kwoty 50 tys. zł. To trochę ograniczyło wybór, ale nie w takim stopniu, w jakim dotknęłoby ranking tradycyjnych lokat. Tam oferowanie przyciągającego uwagę oprocentowania znacznie częściej wiąże się z limitem wkładu na poziomie 10 lub 20 tys. zł. Na rachunkach oszczędnościowych standard to limit 100 tys. zł, choć zdarzają się też instytucje gotowe przyjąć 200 tys. zł. Tak jest w Getin Banku oraz Santanderze (czyli dawnym BZ WBK), z tym że w obu przypadkach chodzi tylko o tzw. nowe środki. To zresztą najczęstszy warunek konieczny do skorzystania z najwyższych ofert. Drugim najczęstszym wymogiem jest posiadanie konta osobistego. Standardem jest ponadto ograniczenie czasowe naliczania podwyższonego oprocentowania do trzech miesięcy. Przez cztery miesiące 2,7 proc. w skali roku nalicza Alior Bank, przez pół roku Citi Handlowy i Pekao, ograniczenia czasowego nie ma EKOkonto oszczędnościowe w BOŚ Banku, ale z tej ofert skorzystać mogą tylko beneficjenci programu Rodzina 500+. Ograniczona czasowo nie jest też oferta Toyota Bank Polska, ale ceną za to jest opłata w wysokości 30 zł za prowadzenie rachunku. Jest ona zwracana, jeśli nie wypłacimy pieniędzy w danym miesiącu. Oprocentowanie uzależnione jest od stawki WIBOR3M (obecnie to 1,71 proc.), do której dodane jest 0,5 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy