Liczba debiutów nijak się miała do ich jakości

Maciej Zbiejcik
07-02-2008, 00:00

W naszym rankingu próżno

W naszym rankingu próżno

w pierwszej dziesiątce

szukać ubiegłorocznych

debiutantów. I nic dziwnego,

skoro wielu z nich

zawodziło już na starcie.

Wśród 81 spółek, które w 2007 r. pojawiły się na giełdzie, najwyżej w rankingu „PB” uplasował się Noble Bank — miejsce 12. Analitycy, maklerzy i doradcy szczególnie wysoko cenią bank Leszka Czarneckiego za perspektywy rozwoju. W tej kategorii trafił do pierwszej dziesiątki (9. miejsce). Jeszcze wyżej perspektywy rozwoju zostały ocenione u innego nowicjusza — spółki Petrolinvest (6. miejsce). Jednak w ogólnej klasyfikacji uplasował się dopiero na 90. pozycji.

Kolejnych debiutantów w naszym rankingu odnajdujemy dopiero pod koniec trzeciej dziesiątki. Na 26. i 29. miejscu uplasowali się odpowiednio Gadu-Gadu oraz PolRest. Giełdowy komunikator szczególnie wysoko został oceniony w kategorii jakość produktów i usług. Natomiast spółka świadcząca usługi gastronomiczne doceniana była najbardziej za perspektywy rozwoju.

W pierwszej setce rankin- gu „PB” znalazło się jeszcze trzynastu debiutantów, ale tylko Kernel załapał się do pierwszej pięćdziesiątki. Natomiast pozostała dwunastka (Bomi, Kolastyna, Olympic, Silvano, Seko, Asseco Business Solutions, Armatura, Pronox, Stąporków, Warimpex, Petrolinvest i JW Construction) okupowała już jej drugą część.

Ubiegłoroczni debiutanci mają o czym myśleć, bo wielu z nich uplasowało się bardzo nisko w rankingu. W ostatniej setce naszego zestawienia jedną czwartą stanowili właśnie giełdowi nowicjusze. Wynik budzi niepokój, ale chyba dobrze oddaje ubiegłoroczne wpadki na rynku pierwotnym. Gołym okiem widać, że de- biutanci w 2007 r. wyraźnie spuścili z tonu. A jeszcze w 2006 r. stać ich było na wysokie lokaty w naszym rankingu. Wówczas analitycy przyznali trzecie miejsce Gino Rossi, a doradcy inwestycyjni szóstą pozycję Dom Development. Debiutanci byli też wówczas polecani jako potencjalne inwestycje (Ruch i Asseco Slovakia).

Ranking debiutantÓw

Pozycje z tego roku

12 Noble Bank

26 Gadu-Gadu

29 PolRest

38 Kernel

54 Bomi

60 Kolastyna

64 Olympic

65 Silvano

72 Asseco Business Solutions

77 Krakowska Fabryka Armatur

Tak było rok wcześniej

Dom Development 12

Gino Rossi 16

Sfinks 18

HTL-Strefa 27

Bankier.pl 30

CEZ 61

Monnari Trade 68

Bakalland 69

Żurawie Wieżowe 73

Intersport 86

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Liczba debiutów nijak się miała do ich jakości