Liczba Rosjan chcących opuścić kraj najniższa w historii

Liczba Rosjan, którzy chcieliby opuścić na stałe kraj, spadła do rekordowo niskiego poziomu, wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego przez niezależny ośrodek badania opinii Levanda.

Zapytani, czy chcieliby emigrować z Rosji, 83 proc. uczestników sondażu wybrało odpowiedzi „raczej nie” i „absolutnie nie”. Tylko 12 proc. odpowiedziało, że chciałoby wyjechać z Rosji na zawsze.

Ostatni raz sondaże pokazywały podobne nastroje w kwietniu 2009 roku, kiedy 80 proc. pytanych odpowiedziało, że nie chcieliby emigrować z kraju. Podobnie jak teraz, wtedy Rosja także przechodziła poważny kryzys gospodarczy.
 
Lew Gudkow, szef ośrodka Levanda powiedział, że Rosjanie deklarują niechęć do emigracji, bo wciąż oceniają wpływ kryzysu na ich życie.

- W pierwszej fazie kryzysu chęć do protestowania i emigracji spada. Ludzie chcą dostosować się do nowej sytuacji, zrozumieć, co powinni zrobić. Można spodziewać się wzrostu odsetka ludzi chętnych do emigracji za półtorej do dwóch lat, podobnie jak zdarzyło się to po rozpoczęciu kryzysu w 2008 roku – powiedział Gudkow.

Zwrócił uwagę, że wśród deklarujących chęć emigracji znajdują się ci Rosjanie, którym się najlepiej powodzi.

- To dobrze wykształceni ludzie, którzy zarobili pieniądze i mają kapitał społeczny – powiedział Gudkow.
 
W sondażu uczestniczyło 1600 Rosjan z 46 regionów. Przeprowadzono go w dniach 13-16 marca. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moscowtimes.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Liczba Rosjan chcących opuścić kraj najniższa w historii