„Liderzy Unii pokazali zgniliznę moralną”

MD, cnbc.com
opublikowano: 20-03-2012, 12:12

Opóźnianie wymiany obligacji Grecji w celu zminimalizowania skutków dla banków regionu pokazuje „zgniliznę moralną” liderów Unii Europejskiej, twierdzi Carl Weinberg, główny ekonomista High Frequency Economics.

W najnowszym raporcie Weinberg przekonuje, że liderzy Unii Europejskiej rozmyślnie opóźniali restrukturyzację długu Grecji, co pogorszyło stan jej gospodarki, aby dać czas europejskim bankom na przygotowanie się do poniesienia strat z tego tytułu.

- Dlaczego nie pozwolono Grecji na restrukturyzację jej długu dwa lata wcześniej, zanim jej gospodarka nie skurczyła się o 15 proc. i zanim konieczne okazało się „strzyżenie” prywatnych wierzycieli, destabilizacja rządu oraz gospodarki, retroaktywne wprowadzanie klauzuli zbiorowego działania oraz uruchamianie swapów ryzyka niewypłacalności? Bo to było wygodne dla banków, właśnie dlatego – napisał Weinberg w swoim raporcie.

Oskarża on polityków, że woleli zmusić kilka milionów Greków do cierpienia niż skłonić banki do zaakceptowania strat na obligacjach tego kraju.

- Wydaje się, że to nie tylko bankierzy weszli w erę moralnej zgnilizny, ale rządy, które mają ich nadzorować, również – napisał Weinberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu