Likwidacja lub inwestor

Marcin Goralewski
30-11-2004, 00:00

NFI Piast już w styczniu będzie chciał pozyskać nowego akcjonariusza. Jeśli się nie uda, fundusz zostanie zlikwidowany.

W połowie stycznia akcjonariusze NFI Piast, najmniejszej spółki tego rodzaju na warszawskiej giełdzie, mają przegłosować uchwałę o podwyższeniu kapitału.

— Nie ma innego wyjścia. Kapitalizacja funduszu na poziomie nieco ponad 20 mln zł nie pozwala na optymalne funkcjonowanie. Koszty po prostu są zbyt duże — mówi osoba związana z funduszem.

Podwyższenie kapitału ma otworzyć drogę do pozyskania nowego akcjonariusza. Po skupie akcji własnych i ich umorzeniu udziałowcy Piasta są bardzo rozdrobnieni. Na ostatnim walnym zgromadzeniu, które wybrało nową radę nadzorczą, brytyjska firma The Food Services Consultancy Company Limited dysponowała co prawda 80-proc. udziałem w głosach, ale prawdopodobnie nie będzie to akcjonariusz, który przestawi Piasta na nowe tory.

— Przedstawiciel funduszu, który znalazł się w radzie nadzorczej, nie pojawił się na ostatnim posiedzeniu. To było pierwsze spotkanie, na którym rozmawialiśmy o pomysłach dotyczących dalszych losów Piasta — informuje jeden z członków rady.

Dlatego opracowanie nowej strategii spadło na barki KP Konsorcjum, firmy zarządzającej z grupy Copernicus.

— Niebawem będziemy gotowi — mówi Paweł Gieryński, szef Copernicus Finance.

Według naszych informacji, emisja akcji to właśnie jeden z takich pomysłów. Piast miałby trafić w objęcia spółki, która w ten sposób zadebiutowałaby na giełdzie. Taki scenariusz zrealizowało już CA IB, które w miejsce NFI Hetman wprowadziło grupę Eastbridge, właściciela m.in. sieci Empików i galerii handlowych. A co się stanie, jeśli plany Piasta spalą na panewce?

— Likwidacja. Każdy dzień zwłoki obniża wartość likwidacyjną. Czas działa na niekorzyść akcjonariuszy — dodaje osoba związana z Piastem.

Piast praktycznie zakończył już restrukturyzację i sprzedaż spółek portfelowych, które trafiły do niego prawie 10 lat temu w ramach Programu Powszechnej Prywatyzacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Likwidacja lub inwestor