Limit dla małych podatników może być zwiększony

opublikowano: 19-11-2012, 00:00

Likwidacja działalności nie zwolni dłużników z odpowiedzialności za niezapłacone faktury — uchwalił Sejm w III deregulacji.

Zmiany w podatku od towarów i usług (VAT) zostaną przez Sejm uchwalone w tym tygodniu. Wszystko na to wskazuje. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych zakończyła w piątek prace nad projektem obszernej nowelizacji ustawy o VAT. Na dziś wyznaczyła resortowi spraw zagranicznych termin wydania opinii o zgodności tego projektu z prawem unijnym. Posłowie będą obradować od najbliższej środy. Komisja nie poparła poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania. Sprzeciwiła się np. zwolnieniu z tego podatku próbek towarów pobieranych do badań i analiz. Odrzuciła też propozycję wydłużenia do 6 miesięcy czasu na wywiezienie towaru za granicę, uprawniającego do zerowego VAT w eksporcie.

Obecnie termin na wywóz wynosi 2 miesiące. Nie przyjęto także poprawki utrzymania obniżonego VAT na towary i usługi, które od przyszłego roku mają być opodatkowane podstawową stawką 23 proc. Podczas drugiego czytania wielu posłów postulowało utrzymanie obecnego stanu dla wyrobów rękodzieła. Resort finansów podkreśla, że to wbrew wymaganiom unijnym.

W piątek uchwalono natomiast zmiany w VAT, zawarte w projekcie ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce. Ustawa ta, tzw. III deregulacja, autorstwa Ministerstwa Gospodarki trafi do Senatu. I w tym przypadku Sejm odrzucił niektóre z poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu, w tym propozycję podniesienia limitu rocznej sprzedaży z 1,2 mln EUR do 2 mln EUR, która umożliwia uzyskanie statusu małego podatnika i rozliczanie podatku metodą kasową (czyli po uzyskaniu płatności od kontrahentów). Posłowie podnosili, że Unia Europejska dopuszcza granicę 2 mln EUR. Rząd nie chce jej podnieść z uwagi na budżet. W ten sposób przybyłoby małych podatników.

Poza tym, jak mówił wiceminister finansów Maciej Grabowski, taka zmiana oznacza możliwość rozliczania podatków kwartalnie. Nieskładanie zaliczek miesięcznych kosztuje budżet 495 mln zł. Ale dodał, że jeśli unijny komitet ds. VAT się zgodzi, rząd może podniesie wspomniany limit. Sejm przyjął natomiast poprawkę dotyczącą zobowiązania dłużników do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o nieuregulowaną zapłatę za towar lub usługę ciągu 30 dni (lub 60) od terminu płatności, a wcześniej wliczoną w koszty. Uchwalono, że ta zasada ma być stosowana, także gdy wspomniane terminy przypadną po likwidacji działalności czy np. zmianie jej formy opodatkowania na zryczałtowaną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Limit dla małych podatników może być zwiększony