Liniowy PIT jest tańszy i sprawiedliwy

Redakcja
opublikowano: 09-01-2003, 00:00

Przedsiębiorcy i ekonomiści na łamach „Pulsu Biznesu“ wielokrotnie wypowiadali się za wprowadzeniem podatku liniowego.

Marek Goliszewski prezes Business Centre Club

- Jesteśmy zwolennikami podatku proporcjonalnego. Nasze analizy wskazują, że stawka 20-proc. dałaby budżetowi większe dochody niż obecnie obowiązujący system.

Henryka Bochniarz szefowa PKPP

- Proponujemy, aby podatków nie płaciły osoby, których dochody roczne nie przekraczają 5 tys. zł, czyli minimum niezbędnego do przeżycia. Zarabiający więcej płaciliby podatek proporcjonalny, np. 18 proc., przy likwidacji ulg. System należałoby wprowadzać stopniowo — w ciągu 4 lat, aby zaczął w pełni funkcjonować od 2007 r.

Nikołaj Zachmatow przedstawiciel handlowy Federacji Rosyjskiej w Polsce

- Wprowadzenie podatku liniowego przyczyniło się do likwidacji szarej strefy i dalszej sanacji gospodarki rosyjskiej. Proszę sobie przypomnieć, jak kiedyś wyglądała działalność służb podatkowych w Rosji... Toż to byli prawdziwi komandosi, którzy znienacka robili akcje w bankach czy zakładach. Dziś to już niepotrzebne, dziś to są po prostu urzędnicy. System jest prosty i ludziom nie opłaca się nie płacić podatków.

Jacek Studencki prezes Techmexu

- Jak pokazały przykłady innych państw — chociażby Rosji — poziom dochodów budżetowych oceniany z perspektywy dwóch, trzech lat po wprowadzeniu podatku liniowego zdecydowanie wzrósł dzięki ograniczeniu szarej strefy.

Robert Gwiazdowski ekspert Centrum im. Adama Smitha

- Podatek liniowy ma tak wiele przewag, że nokautuje progresywnego krewniaka. Prostszy i tańszy w obsłudze, sprawiedliwszy, nie zostawia pola do urzędniczych nadużyć, prowokuje wzrost gospodarczy i przyrost wpływów budżetowych

Marcin Górzyński prezes firmy Aquila Park

- Polska ma szansę stać się najszybciej rozwijającą gospodarką Europy — wzrost PKB 6-7 proc. w skali roku, niska inflacja, spadające bezrobocie. Brzmi jak żart? Nie, jeśli wspólnym wysiłkiem polityków i przedsiębiorców doprowadzimy do wprowadzenia w Polsce podatku liniowego. Dzięki temu będziemy mieli szansę na sprostanie konkurencji po wejściu do Unii oraz przyciągnięcie zagranicznego kapitału i uaktywnienie rodzimego.

Michał Gomowski prezes Arval PHH Polska

- Podatek liniowy to rozwiązanie, które pozwoli na szybką likwidację wielu absurdalnych przepisów. Jego wprowadzanie spowoduje, że ludzie przestaną bać się zarabiać. Skończy się gorączkowe wyliczanie, czy aby nie został przekroczony kolejny próg na skali podatkowej. Znikną teczki z pieczołowicie gromadzonymi kwitami, dokumentującymi odpowiednie odliczenia.

Adam Kompowski prezes Bonus Systems Polska

- Wprowadzenie liniowego PIT musiałoby wiązać się z uproszczeniem systemu. Nadmiernie skomplikowane i niejasne regulacje zawsze są korupcjogenne. Podatek liniowy — proste, logiczne rozwiązanie — ukróci wszechwładzę fiskusa. A im prostszy system, tym mniejsza rola urzędników, którzy lubią interpretować prawo w sposób mało przychylny podatnikowi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Redakcja

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Liniowy PIT jest tańszy i sprawiedliwy