List zgody ułatwi firmom życie

MONIKA WIECZORKOWSKA, MARZENA BIAŁASIK-KENDZIOR
opublikowano: 24-03-2016, 22:00

KOMENTARZ PRAWNIKA

MONIKA WIECZORKOWSKA

rzecznik patentowy, praktyka własności intelektualnej kancelarii Wardyński i Wspólnicy

MARZENA BIAŁASIK-KENDZIOR

praktyka własności intelektualnej kancelarii Wardyński i Wspólnicy

Zmienia się prawo znaków towarowych. Pierwsza nowelizacja ustawy z 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej weszła w życie 1 grudnia 2015 r., ale za chwilę, tj. 15 kwietnia 2016 r., zacznie obowiązywać druga nowelizacja wprowadzająca nowe przepisy oraz zmieniająca lub likwidująca przepisy pierwszej nowelizacji.

Najważniejszą zmianą w zakresie znaków towarowych przewidzianą przez już obowiązującą nowelizację jest wprowadzenie tzw. listu zgody, czyli oświadczenia, za pomocą którego można uzyskać prawo ochronne na znak towarowy podobny do wcześniejszego znaku towarowego, w przypadku gdy uprawniony z tytułu rejestracji wcześniejszego znaku wyrazi na to zgodę. Wprowadzenie instytucji listów zgody ułatwi życie wielu przedsiębiorcom, a przede wszystkim dostosuje przepisy prawa znaków towarowych do oczekiwań rynku.

Nowe przepisy mają największe znaczenie w sprawach znaków towarowych zgłoszonych w okresie od 1 grudnia 2015 r. do 14 kwietnia 2016 r., gdyż druga nowelizacja zmienia ten przepis wprowadzając nowy system rejestracji znaków towarowych. Do tej pory Urząd Patentowy odmawiał udzielenia ochrony znakowi późniejszemu, jeżeli uznał, że znak towarowy zgłoszony dla towarów takich samych lub podobnych jest identyczny z wcześniejszym znakiem towarowym lub też do niego podobnym, nawet jeśli właściciel wcześniejszego znaku towarowego wyraził pisemną zgodę na rejestrację znaku późniejszego.

Praktyka ta, mimo że zgodna z prawem, nie miała jednak uzasadnienia w rzeczywistości gospodarczej. Na rynku współistnieje bowiem wiele identycznych lub podobnych znaków towarowych używanych przez różnych przedsiębiorców. Szczególnie dotkliwie odczuwały ten problem przedsiębiorstwa działające w ramach jednej grupy kapitałowo-organizacyjnej. Przedsiębiorstwa te, które formalnie są odrębnymi podmiotami, nie mogły zarejestrować podobnych znaków towarowych nawet wtedy, gdy podobieństwo dotyczyło oznaczenia używanego przez podmioty z danej grupy. Nawet więc gdy uprawnionym do znaku wcześniejszego była spółka matka, a o nowy znak towarowy — za zgodą tej pierwszej — występowała spółka córka, Urząd Patentowy odmawiał udzielenia prawa.

Zgodnie z nowymi przepisami, jeżeli zgłaszający przedstawi pisemną zgodę na udzielenie tego prawa przez uprawnionego z wcześniejszego znaku towarowego, Urząd Patentowy będzie zobligowany do udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy.

Rozwiązanie to będzie korzystne zarówno dla przedsiębiorstw działających w ramach jednej grupy kapitałowo-organizacyjnej, jak i dla innych przedsiębiorstw, które nie są ze sobą powiązane kapitałowo, ale uznają, że nie dojdzie między nimi do konfliktu interesów w związku z używaniem identycznych lub podobnych znaków towarowych. Skutkiem wprowadzenia listów zgody będzie wydanie pozytywnych decyzji w sprawach, w których do tej pory, z powyższych względów, wydawane mogły być jedynie decyzje negatywne. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MONIKA WIECZORKOWSKA, MARZENA BIAŁASIK-KENDZIOR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu