Lista motoryzacyjnych okazji

opublikowano: 16-01-2019, 22:00

Nawet jedna czwarta wyjściowej ceny — na taki rabat mogą liczyć osoby polujące na wyprzedaże rocznika 2018.

Ruszyły wyprzedaże aut z rocznika 2018. Z tej okazji analitycy platformy carsmile.pl sprawdzili, które marki oferują największe rabaty i jakie modele najbardziej opłaca się teraz kupić. Efektem tej analizy jest jedyne w swoim rodzaju zestawienie najbardziej atrakcyjnych promocji dostępnych obecnie na rynku. W zestawieniu uwzględniono ponad 90 modeli samochodów, które uszeregowano według wysokości rabatów cenowych obowiązujących na pojazdy z rocznika 2018 odniesionych do ceny początkowej. W ofertach importerów oraz dilerów rabaty są zazwyczaj wyrażone kwotowo i poprzedzone wyrażeniami typu: „z rabatem do…” „zyskaj do…” „suma korzyści do…”. W praktyce oznacza to, że oferowana kwota korzyści niekoniecznie musi oznaczać wyłącznie obniżkę ceny pojazdu. W wielu przypadkach, chcąc osiągnąć maksymalną korzyść, nabywca musi dokupić coś jeszcze, np. ubezpieczenie, komplet opon zimowych lub pakiet przeglądów serwisowych.

Taka prezentacja rabatów utrudnia ocenę atrakcyjności danej promocji, a co dopiero mówić o porównaniu ofert różnych dilerów. Rabat w wysokości 5 tys. zł na auto o wartości 50 tys. zł będzie dużo wyższy niż ten sam rabat na auto warte 100 tys. zł. W pierwszym przypadku rabat wyniesie aż 10 proc. i będzie dwukrotnie wyższy w porównaniu z droższym samochodem, na który otrzymamy jedynie 5 proc. upustu. Warto pamiętać, że różnice cenowe różnych wersji wyposażenia jednego modelu mogą sięgać od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych, co oznacza, że atrakcyjność promocji może się radykalnie różnić nawet w ramach tego samego modelu auta.

Analitycy carsmile.pl sprawdzili oferty wyprzedażowe pod kątem oferowanych upustów, które w sposób bezpośredni obniżają cenę samochodu. Pozostałe elementy promocji ujęte zostały w rankingu jako „dodatkowe korzyści” i nie mają wpływu na pozycję w rankingu. W zestawieniu uwzględniono 20 marek, które mają największy udział w sprzedaży samochodów osobowych w Polsce według Samar. Ponieważ w przypadku większości aut klasy premium dostępne informacje nie pozwalają na dokładne wyliczenie rabatu w ujęciu procentowym dla konkretnego modelu, samochody tej klasy nie zostały uwzględnione w zestawieniu. Z analogicznych powodów z rankingu wyłączono również auta marek Mazda i Suzuki. Opracowanie zostało przygotowane na podstawie ofert i cenników dostępnych na oficjalnych stronach importerów i obowiązujących w styczniu 2019 r. dla klienta indywidualnego.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Największymi okazjami w ofercie wyprzedażowej rocznika 2018 są modele, które wyszły z produkcji w ubiegłym roku. Są to m.in.: toyota avensis i škoda rapid spaceback, których ostatnie dostępne sztuki można kupić z rabatem sięgającym prawie 20 proc.. Podobnie jest z peugeotem 301, który w niedalekiej przyszłości zostanie wycofany ze sprzedaży na polskim rynku. Pierwsze miejsce w rankingu z rabatem sięgającym 24 proc. przypadło peugeotowi 308 hatchback. Jest to zaskakujące, bowiem marka Peugeot była do tej pory dosyć zachowawcza, jeżeli chodzi o politykę rabatową dla klienta indywidualnego. Pozostałe modele znajdujące się na liście Top10 to reprezentanci Fiata (tipo sedan, tipo SW i fiat 500L), Volkswagena (passat i golf) oraz nissan qashqai. W ich przypadku jesteśmy przyzwyczajeni do agresywnej polityki rabatowej, szczególnie na wyprzedażach. Oferowane upusty na te modele wahają się od 17 do 18 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy