Listonosze konwojują więcej gotówki

opublikowano: 15-03-2018, 22:00

Działający w strukturach Poczty Polskiej pion ochrony zatrudnia już 5 tys. osób i zwiększył przychody o 20 proc.

Poczta Polska wywodzi się z uruchomionej 460 lat temu Poczty Królewskiej, więc wszystko ma w niej bardzo długie tradycje. Już w XX-leciu międzywojennym w jej strukturach działała Pocztowa Służba Ochronna, zajmująca się konwojowaniem mienia i służbą wartowniczą w urzędach. Ta marginalna przez lata działalność ostatnio mocno się rozwija.

Fot. mib.gov.pl

W ubiegłym roku przychody pionu ochrony wzrosły prawie o 20 proc., ale ile dokładnie wynoszą — nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że większość przychodów pochodzi od klientów z sektora prywatnego — aż 95 proc., z publicznego tylko 5 proc.

Klientami pocztowych ochroniarzy są m.in. Rossmann, Eurocash i Castorama. Spółka od roku zajmuje się też kontrolą bezpieczeństwa w porcie lotniczym Katowice-Pyrzowice. Głównymi klientami są jednak banki, w tym kontrolowany przez państwo pośrednio Alior i kontrolowany bezpośrednio PKO BP. O ile firmy ochroniarskie zazwyczaj większość obrotów generują z ochronyfizycznej, o tyle w Poczcie Polskiej najważniejsza jest obsługa gotówki. W ubiegłym roku odpowiadała ona za trzy czwarte przychodów pionu ochrony, podczas gdy ochrona fizyczna odpowiadała za 10 proc., a inne usługi, w tym monitoring i zabezpieczenie techniczne, za 15 proc.

To współpraca z PKO BP może w tym roku najmocniej wpłynąć na dynamikę pocztowych przychodów ochroniarskich. Poczta jest jedną z pięciu firm odpowiedzialnych za transport pieniędzy na rzecz banku (obok Konsalnetu, Solidu, Impela i Servo). Od początku tego roku rozszerzyła współpracę z bankiem o obsługę pięciu centrów zarządzania gotówką.

By temu podołać, wyleasingowała 226 nowych, opancerzonych bankowozów.

„ Poczta Polska Ochrona posiada blisko 500 specjalistycznych pojazdów przystosowanych do przewozu wartości, zatrudnia blisko 3 tys. kwalifikowanych pracowników ochrony i zabezpiecza około 4500 obiektów na terenie całej Polski” — podaje spółka.

W tym roku zatrudnienie w pocztowym pionie ochronyma wzrosnąć o około 10 proc.

Według szacunków Deloitte’a, w 2017 r. wartość polskiego rynku ochrony sięgnęła 10,1 mld zł. Cash-handling, czyli obsługa gotówki, odpowiada za niespełna 7 proc. tej kwoty. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane