Czytasz dzięki

Listy zastawne muszą poczekać

opublikowano: 01-07-2015, 22:00

Ustawowe sprzeczności komplikują ekspresową nowelizację. Możliwy termin wejścia w życie przepisów to początek 2016 r.

Zapowiadane przez wiceminister finansów Izabelę Leszczynę, posłów koalicji i opozycji uchwalenie do końca kadencji nowelizacji ustawy o listach zastawnych i bankach hipotecznych napotkało nieoczekiwaną przeszkodę. Na wczorajszym posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych (KFP) sejmowi legislatorzy zwrócili uwagę, że część przepisów proponowanych w nowelizacji jest sprzeczna z zapisami znowelizowanego prawa restrukturyzacyjnego, po którym prezydent Bronisław Komorowski złożył podpis 9 czerwca 2015 r. Nowelizacja ustawy o listach zastawnych w takim kształcie, jaki zaproponował rząd, odblokowałaby więc emisję tych instrumentów, ale tylko do końca 2015 r.

Choć Sejm jest już na wylocie, ustawa o listach zastawnych, na której zyskają i polskie banki, i kredytobiorcy, i zagraniczni inwestorzy, będzie uchwalona przed końcem kadencji — obiecała Izabela Leszczyna, wiceminister finansów, uczestnikom debaty „PB”.
Marek Wiśniewski

Potem prymat wzięłyby nowe przepisy prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. W praktyce oznaczałoby to ponowne zablokowanie emisji listów zastawnych. Krystyna Skowrońska, szefowa komisji, zaproponowała w tej sytuacji wypracowanie przez Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Sprawiedliwości wspólnego stanowiska i przesunięcie wejścia w życie nowelizacji na 1 stycznia 2016 r. Dzięki temu prymat nad przepisami z zakresu upadłości miałyby przepisy ustawy u listach zastawnych.

— Koncepcja wydaje się zasadna, również termin wejścia w życie ustawy od 1 stycznia jest dobry — uważa Jarosław Neneman, wiceminister finansów.

Wspólne stanowisko obu ministerstw ma powstać do 6 lipca 2015 r. KFP ma ponownie zająć się tematem 7 lub 8 lipca.

Listy zastawne to rodzaj obligacji długoterminowych. Wpływy z nich są przeznaczone na akcję hipoteczną. Ustawa o listach zastawnych to szansa na usunięcie trapiącej polskie banki tzw. luki płynnościowej, czyli finansowania długoterminowych kredytów krótkoterminowymi depozytami. W praktyce sprowadza się to do tego, że kredyty hipoteczne na 20-30 lat finansowane są z lokat na 2-3 miesiące.

Niebezpieczeństwo tej sytuacji dostrzegają wszystkie najważniejsze siły parlamentarne. W pierwszym czytaniu za założeniami ustawy opowiedziały się zarówno rządzące PO i PSL, jak i opozycyjne PiS i SLD.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane