Lockheed wygrał "księżycowy" kontrakt NASA

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 01-09-2006, 10:57

Lockheed Martin, amerykański koncern lotniczy, wygrał rządowy kontrakt na budowę kapsuły załogowej, którą astronauci mają udać się na księżyc – poinformowała NASA.

Lockheed Martin, amerykański koncern lotniczy, wygrał rządowy kontrakt na budowę kapsuły załogowej, którą astronauci mają udać się na księżyc – poinformowała NASA. Kontrakt podpisano na pięć lat, a jego wartość opiewa na 3,9 mld dolarów.

Orion będzie następcą lądownika Apollo, który wylądował na księżycu z amerykańskimi astronautami. Podpisana umowa może być początkiem znacznie szerszej współpracy. Kapsuła wykorzystana w podróży na księżyc będzie pierwszym krokiem w przygotowaniu wyprawy na Marsa. W skład konsorcium Lockheeda wchodzą Honeywell, Orbital Sciences i United Technologies.

Lockheed wygrał rywalizację o kontrakt NASA z Northrop Grumman i Boeingiem. Jednak nie oznacza to dla przegranych końca współpracy z NASA, gdyż koncerny pracują też nad przygotowaniem statku kosmicznego, który zastąpi wysłużone i awaryjne promy kosmiczne. 

Pierwszy lot Oriona ma nastąpić nie później niż w 2014 roku. Do 2020 roku Orion ma dostarczyć astronautów na księżyc. Ostatnio noga człowieka stanęła na powierzchni naszego satelity w 1972 roku.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu