Łódź inwestuje w tramwaje

PAP
opublikowano: 29-12-2016, 17:19

W ciągu pięciu lat Łódź zamierza zainwestować 675 mln zł pozyskanych m.in. z funduszy UE w dalszy rozwój sieci komunikacji tramwajowej. W ramach projektu "Tramwaj dla Łodzi" ma zostać zmodernizowanych 11 km torowisk oraz zakupionych 30 nowoczesnych tramwajów.

O zaplanowanych na lata 2017-2022 inwestycjach z wykorzystaniem środków unijnych poinformowała w czwartek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Zobacz więcej

Zyxist - Praca własna, CC0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=18128046

"W piątek w Centrum Unijnych Projektów Transportowych w Warszawie złożymy wniosek na dofinansowanie projektu +Tramwaj dla Łodzi+. Zakłada on kontynuację tego, co udało się zrobić już w ramach remontu trasy Wschód-Zachód (W-Z) i wcześniejszej inwestycji w Łódzki Tramwaj Regionalny (ŁTR). Teraz chcemy spiąć te systemy w jedną całość" – powiedziała.

Jak zaznaczyła, całkowita wartość projektu wynosi 675 mln zł, z czego 411 mln zł ma pochodzić z funduszy UE, a 264 mln zł wniesie Łódź.

"Będzie to realizacja pozakonkursowa. Została ona już zakwalifikowana do uzyskania dofinansowania po spełnieniu kryteriów formalno-merytorycznych" – poinformował dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich Grzegorz Nita.

Inwestycja ma objąć m.in. gruntowną modernizację 11 km istniejących torowisk - m.in. na ul. Śmigłego-Rydza, Dąbrowskiego, Przybyszewskiego, Kilińskiego i Rzgowskiej oraz dobudowanie dwóch nowych odcinków tras - na ul. Broniewskiego i Nowowęglowej; przebudowę wiaduktów znajdujących się na ul. Kopcińskiego, Śmigłego-Rydza i Przybyszewskiego.

Ponadto miasto zamierza kupić 30 nowoczesnych niskopodłogowych tramwajów oraz kompleksowo zmodernizować zajezdnię Chocianowice, gdzie ma powstać m.in. baza do obsługi nowych składów.

"Część prac rozpoczęliśmy w tym roku remontem skrzyżowania ul. Dąbrowskiego i Śmigłego-Rydza, który realizujemy ze środków własnych. Ze względu na stan torów ten remont nie mógł już czekać na pieniądze unijne" – dodała Zdanowska.

W nadchodzącym roku magistrat zamierza ogłosić przetargi na przebudowę dalszego odcinka trasy na ul. Dąbrowskiego (od Śmigłego-Rydza w kierunku ul. Rzgowskiej) oraz przebudowę al. Śmigłego-Rydza między linią W-Z, a ul. Przybyszewskiego. Kolejne torowiska mają być modernizowane sukcesywnie w następnych latach.

"Tak duży projekt tramwajowy w południowo-wschodniej części Łodzi w znaczący sposób poprawi, unowocześni i usprawni system komunikacji zbiorowej w mieście. Obejmuje on m.in. łatwiejsze i szybsze połączenie tramwajowe z nowym multimodalnym węzłem przy dworcu Łódź-Fabryczna oraz zapewni integrację z przystankami kolejowymi, które powstaną po wybudowaniu tunelu średnicowego" – wyjaśnił dyrektor Nita.

Realizacja inwestycji ma zakończyć się do 2022 roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Łódź inwestuje w tramwaje