Łódź: w historycznej części miasta powstaną Bulwary Północne

  • PAP
opublikowano: 23-01-2021, 10:42

W rejonie ulic Północnej i Ogrodowej, który jest jednym z najstarszych obszarów Łodzi, powstaną Bulwary Północne. Inwestycja, która ma na celu stworzenie przyjaznej dla mieszkańców przestrzeni, będzie obejmować budowę układu torowo-drogowego, ścieżki rowerowej i posadzenie zieleni.

"To piękne i historyczne miejsce - jedno z tych, od których rozwijała się nasza Łódź. (...) Cała pierzeja ulicy Ogrodowej i Północnej aż do ulicy Franciszkańskiej może stać się salonem gastronomicznym, bo ma ku temu potencjał. Stąd przebudowa tego miejsca, poparta projektem budowlanym, który posiadamy. Już rozpisaliśmy na nią przetarg. Przestrzeń zmieni się nie do poznania. Powstanie tu bardzo szeroki chodnik, na którym restauratorzy będą mogli postawić stoliki, pojawi się piękna zieleń, odseparowana ścieżka rowerowa i wspaniały widok na zmieniający się park, który niebawem także będzie zrewitalizowany" – podkreśliła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Hanna Zdanowska, fot. Marian Zubrzycki / Forum
Hanna Zdanowska, fot. Marian Zubrzycki / Forum

Jak poinformował łódzki magistrat, inwestycja ma obejmować przebudowę jezdni, układu torowego, przystanków MPK, sygnalizacji świetlnej i trakcji tramwajowej. Zbudowana zostanie też ścieżka rowerowa i nowe chodniki. Będzie nowe oświetlenie, przyłącza wody i nawodnienie zieleni. W całym ciągu ustawione zostaną stylizowane na XIX-wieczną małą architekturę meble miejskie.

Na rewitalizowanym odcinku obydwu ulic pojawi się m.in. 7 wiat przystankowych, 60 stojaków rowerowych, 40 ławek i 250 metrów pergoli oraz siłownia typu "street work-out". Nowa ścieżka rowerowa znajdować się będzie od strony parku Staromiejskiego i oddzielona będzie od jezdni prawie 4-metrowym, a później 2,5 metrowym pasem zieleni. Po południowej stronie ulicy Ogrodowej i Północnej powstanie chodnik do szerokości 4,5 metrów, po którym będą mogli się poruszać również rowerzyści.

"Zakres inwestycji obejmuje teren od pętli przy ulicy Franciszkańskiej do skrzyżowania z ulicą Zachodnią. Wymiana torowiska, przebudowa jezdni, nowe równe chodniki, ścieżka rowerowa, mała architektura. I zieleń, zieleń i jeszcze raz zieleń. Projekt jest zintegrowany z tworzącym się właśnie projektem parku Staromiejskiego. Projektujemy też przebudowę ulicy Wolborskiej, która ma być w podobnym stylu i oczywiście Rynek Staromiejski. W tej chwili odpowiadamy na pytania. Spodziewamy się w połowie roku podpisać umowę i w okresie wakacji wprowadzić wykonawcę" – zaznaczyła dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

W trakcie rewitalizacji ulicy Północnej i Ogrodowej ruch samochodowy ma być utrzymany - prace prowadzone będą na pojedynczych nitkach jezdni. Realizacja inwestycji planowana jest na dwa lata; ma zakończyć się w 2023 roku.

Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
×
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane