Łódzka strefa robi sobie prezent

MAG
opublikowano: 15-05-2007, 00:00

Dziesięć lat istnienia, 10 tys. nowych etatów, inwestycje za ponad 1 mld EUR. W dniu jubileuszu strefa wydaje setne zezwolenie.

Dziesięć lat istnienia, 10 tys. nowych etatów, inwestycje za ponad 1 mld EUR. W dniu jubileuszu strefa wydaje setne zezwolenie.

Na jubileusz dziesięciolecia Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna wręczy dziś zezwolenie setnej firmie. To australijski producent opakowań Amcor, który wyda 82,5 mln zł na trzecią w Polsce fabrykę zatrudniającą 150 osób. Zakład ma produkować opakowania z folii dla przemysłu spożywczego. „PB” informował o inwestycji w kwietniu.

Łódzka strefa ma dziś 511 ha, ale już niedługo może się powiększyć o kolejne 130 ha.

— Mam nadzieję, że już w najbliższych dniach strefa poszerzy się o obszary położone w Aleksandrowie Łódzkim i Żyrardowie — mówi prezes Marek Cieślak.

W Aleksandrowie fabrykę za 157 mln zł chce budować Procter & Gamble. W Żyrardowie zakład opakowań do telewizorów zamierza budować VPK Packaging Polska. Wniosek strefa złożyła kilka miesięcy temu, od lutego projekt leży w Ministerstwie Gospodarki.

Przez dziesięć lat funkcjonowania strefa przyciągnęła inwestycje warte 4,06 mld zł. W zlokalizowanych w niej zakładach pracuje 10 175 osób. Wśród setki inwestorów niemal 40 proc. reprezentuje kapitał polski. Wśród zagranicznych firm przeważają amerykańskie (30 proc.), niemieckie (ponad 20 proc.) i włoskie (ponad 15 proc.). 60 proc. wszystkich firm stanowią małe i średnie przedsiębiorstwa.

Według danych Ministerstwa Gospodarki, na koniec 2006 r. w łódzkiej strefie 76 firm miało ważne zezwolenia, inwestycje sięgnęły 3 mld zł, a nowych i utrzymanych miejsc pracy było nieco ponad 8,1 tys. Według tych danych, łódzka strefa plasowała się na piątym miejscu pod względem liczby zezwoleń, czwartym pod względem nakładów inwestycyjnych i czwartym pod względem liczby miejsc pracy. Różnica w danych strefy i Ministerstwa Gospodarki wynika stąd, że część firm, którym strefa wydała zezwolenia, już w niej nie działa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu