Łódzka strefa stawia na AGD

opublikowano: 06-06-2018, 22:00

17 zezwoleń już na koncie, a osiem czeka w kolejce — półrocze firma zakończy podobnie jak w świetnym 2017 r.

Największy w tym roku projekt zaplanowany w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (ŁSSE) to inwestycja Texus Poland, który w Radomsku buduje za 70 mln zł zakład włóknin typu ATB, stosowanych np. w pieluszkach jednorazowych i podpaskach. Ta sama firma zainwestuje jeszcze 63 mln zł — tym razem chodzi o zakład kosmetyków, również w Radomsku. Tej samej wartości inwestycję planuje w Sieradzu Schnee Polska, producent koszy do zmywarek, a o 500 tys. większą, w Kutnie — Sirmax Polska, dostawca tworzyw sztucznych dla producentów AGD i branży motoryzacyjnej.

— Mamy już 17 wydanych zezwoleń i pierwsze półrocze zamkniemy z wynikiem zbliżonym do kończącego miniony rok [26 zezwoleń — przyp. red.] — zapowiada Marek Michalik, prezes ŁSSE.

Inwestorzy zadeklarowali 371,3 mln zł nakładów i utworzenie 332 miejsc pracy.

— Pięć ze wspomnianych firm działa w branży AGD. Niedawno zorganizowaliśmy wspólnie z CECED Polska pierwszy Kongres AGD, spotkanie najważniejszych przedstawicieli producentów, poddostawców i innych firm z branży. Debatowaliśmy o kondycji i przyszłości tego sektora, który rozwija się bardzo dynamicznie w ŁSSE. Liczymy teraz na kolejne inwestycje, chociażby w Ksawerowie, gdzie pierwszą fabrykę w Polsce budujefirma Miele, to mogą być drugie Kobierzyce — mówi Marek Michalik.

AGD to jedna ze specjalizacji ŁSSE: z ponad 330 wydanych zezwoleń ponad 30 otrzymały firmy z tego sektora, w tym BSH, Whirlpool Indesit, Miele oraz ich poddostawcy. Łącznie fabryki AGD w łódzkiej strefie zatrudniają ok. 5 tys. osób i zainwestowały blisko 2 mld zł. Sektor AGD od wielu lat stanowi trzon polskiej gospodarki. Rocznie polskie fabryki opuszcza ponad 22 mln sztuk sprzętu AGD, z czego 87 proc. trafia na eksport.

ŁSSE jeszcze przed wejściem w życie przepisów zmieniających całą Polskę w strefę ekonomiczną wyda zezwolenia ośmiu spółkom.

— Kolejnych 10 firm czeka z wejściem do strefy już na nowe przepisy — dodaje Marek Michalik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Handel / Łódzka strefa stawia na AGD